CNN: Američané už se jednou během války na Ukrajině obávali ruského jaderného útoku

Američané se na konci roku 2022 reálně připravovali na případný ruský jaderný útok na Ukrajinu, uvedla americká zpravodajská televize CNN s odvoláním na dva vysoké představitele administrativy prezidenta Joea Bidena. Obavy se podle nich nezakládaly jen na hypotézách, vycházely z analýz či poznatků zpravodajských služeb. 

"Museli jsme vytvořit plán, abychom byli v nejlepší možné pozici, kdyby se tato dříve nemyslitelná událost skutečně stala," uvedl jeden ze zdrojů CNN. Obavy z jaderného útoku vyplývaly ze situace ruské armády na Ukrajině v závěru předloňského roku, kdy Ukrajinci postupovali na Cherson na jihu země a okupačním silám hrozilo obklíčení. 

Bidenova administrativa se domnívala, že případná ztráta Chersonu by mohla být záminkou pro použití jaderných zbraní. Souviselo to i s vyjádřeními ruského prezidenta Vladimira Putina, který město označoval za součást ruského území.

Američany znepokojovalo také to, že Moskva tehdy opakovaně obvinila Kyjev z přípravy tzv. špinavé bomby, která v případě exploze zamoří oblast radioaktivním materiálem. Zdroje CNN sdělily, že ve Washingtonu to bylo vnímáno tak, že si Rusové buď připravují "záminku, aby udělali sami něco šíleného, nebo chtějí zakrýt něco, co se sami chystají udělat". 

Zpravodajské služby západních zemí navíc disponovaly informacemi, podle nichž se v Rusku vedly diskuze o jaderném útoku. Neprobíhaly však na nejvyšší úrovni, ale pouze v nižších patrech systému. 

Američané se tehdy zaměřili na sledování přesunů ruského jaderného arzenálu, zároveň o hrozbě jednali se spojenci i dalšími zeměmi, například s Čínou a Indií. Právě zapojení obou zemí mohlo přispět k uklidnění situace. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina Jaderné zbraně Rusko Vladimír Putin USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy