130 mrtvých. Ve Francii skončilo vyšetřování teroru z listopadu 2015. Kdy bude soud?

Ve Francii skončilo vyšetřování teroristických útoků z Paříže a Saint-Denis, které si v listopadu 2015 vyžádaly celkem 130 mrtvých a kolem 350 zraněných. S odvolání na zdroje z vyšetřování o tom dnes informovala agentura AFP. V souvislosti s atentáty čelí obvinění celkem 14 lidí včetně Salaha Abdeslama, který se na útocích přímo podílel. Soud se podle AFP bude konat nejdříve za rok.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Modlíme se za Paříž
doporučujeme

Téměř čtyři roky po teroristických útocích, které otřásly Francií i celým světem, oznámili dnes vyšetřovatelé svůj záměr uzavřít vyšetřování. Začala tím formální měsíční lhůta, po níž by mělo padnout rozhodnutí o soudním procesu.

Celkem čelí v souvislosti s atentáty obvinění 14 lidí, 11 z nich je ve vazbě. Jedním z nich je i Salah Abdeslam, jediný člen tří teroristických komand, která v listopadu 2015 zaútočila u stadionu v Saint-Denis, v koncertní síni Bataclan a na pařížské restaurace a bary.

zdroj: YouTube

Abdeslama, který po atentátech prchl z Francie do Belgie, zadrželi po rozsáhlém pátrání v březnu 2016 v bruselské čtvrti Molenbeek. Jen několik dní poté spáchali jiní teroristé, zřejmě ze stejné islamistické buňky, útok na bruselském letišti Zaventem a v metru belgického hlavního města. Atentát si vyžádal 32 obětí. Belgie Abdeslama vydala do Francie, loni jej ale začala soudit kvůli střelbě na bruselské policisty při zatýkání v roce 2016.

V souvislosti s atentáty z listopadu 2015 je ještě vydán zatykač na dalších pět podezřelých, předpokládá se ale, že zahynuli v bojích v Sýrii a v Iráku. K teroristickým útokům v Paříži i v Bruselu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Podle AFP dnes skončilo rovněž vyšetřování zmařeného teroristického útoku na rychlík Thalys na trase mezi Amsterodamem a Paříží ze srpna 2015. Také v tomto případě začala měsíční lhůta, po které by měl být stanoven termín začátku soudu. Šestadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní při atentátu zranil tři cestující. Dalším obětem zabránila trojice Američanů, které se ho podařilo přemoci a odzbrojit.

Od atentátů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo ze začátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii přes 250 lidí, připomíná AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Německu kvůli uprchlíkům: Do akce povolali zásahovku

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Bizarní případ se odehrál v německém Berlíně. Policista spatřil v okně jednoho z migračních…

Slovenskem otřásla brutální vražda umučené učitelky. Ženy se bojí vycházet

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Slovensko šokovala brutální vražda, k níž došlo před několika dny v Bratislavě. Vrah mučil a…

Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

21.11.2019 20:05 Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním…

Johnson má nakročeno k výhře ve volbách. I díky příslibu peněz na kampaň

21.11.2019 19:27 Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama