Moskva/Londýn - Britský ministr zahraničí Philip Hammond považuje za "velmi pravděpodobné", že na ruské letadlo zaútočila odnož radikální skupiny Islámský stát (IS). Schvaluje tak verzi Spojených států, na kterou upozornil server CNN. K této variantě se přiklonil i britský premiér David Cameron.
V troskách letadla, které se minulý týden zřítilo na severu poloostrova, zemřelo 224 lidí. Stroj patřil ruské společnosti Kogalymavia, která dnes zastavila lety všech svých airbusů, dokud neukončí jejich kontrolu. Británie a Irsko zastavily ve středu odlety svých letadel z letoviska Šarm aš-Šajch, odkud ruské letadlo startovalo, a Británie na letiště poslala své experty, aby prověřili tamní bezpečnostní opatření.
O možnosti, že byl na letadlo spáchán pumový atentát, poprvé otevřeně hovořily ve středu Británie a Spojené státy. Egypt ale oficiálně ještě vyšetřování neukončil a jeho ministr zahraničí Samí Šukrí řekl, že Káhira je postupem Británie zaskočena. Právě dnes přitom zahajuje návštěvu Británie egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.
Hammond dnes na dotaz, zda si myslí, že je za havárií IS, odpověděl: "Sinajská skupina IS se přihlásila k odpovědnosti za pád ruského letadla hned po havárii. Prověřili jsme všechny dostupné informace včetně tohoto oznámení a dospěli jsme k závěru, že je to velmi pravděpodobné."
Zatím to není jisté, ale je čím dál pravděpodobnější, že ruské letadlo spadlo v sobotu na Sinaji po výbuchu bomby. Řekl to dnes britský premiér David Cameron, který se má dnes sejít s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Podle stanice BBC panuje mezi egyptskými představiteli rozhořčení nad tím, že Londýn nekonzultoval s Káhirou předem svá bezpečnostní opatření kolem turistů v Šarm aš-Šajchu. Británie do odvolání zastavila lety do letoviska i z něj, dokud nebudou prověřena tamní bezpečnostní opatření.
Británie a také USA se stále více kloní k tomu, že příčinou pádu letadla s 224 lidmi na palubě byla bomba. Egypt a Rusko to považují za předčasnou spekulaci. Všichni cestující i celá posádka zemřeli.
Cameron dnes řekl, že se vláda rozhodla zrušit lety do Šarm aš-Šajchu před ukončením vyšetřování. Z informací tajných služeb totiž údajně vyplývá, že nejpravděpodobnější je, že za pádem letadla byla bomba. Vláda prý posoudí všechny důsledky, jaké to má pro leteckou dopravu. Bezpečnost britských občanů je pro ni na prvním místě, uvedla.
Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil rozhodnutí Británie zastavit lety ze Šarm aš-Šajchu za projev nesouhlasu Londýna s ruskými vojenskými akcemi v Sýrii. "Existuje geopolitický nesouhlas s ruskými akcemi v Sýrii," citovala ho agentura RIA Novosti. Kroky Británie považuje za předčasné také část ruského tisku.
Egypt od samého začátku trvá na tom, že je předčasné spekulovat o příčině neštěstí, dokud nebude ukončeno vyšetřování. Ministr Šukrí stanici CNN řekl, že je překvapen oznámením Londýna, že za pádem letadla je bomba. "Musí se to zjistit vyšetřováním a nelze přijímat opatření, která mohou mít nepříznivé dopady. Mnoho Egypťanů je zcela závislých na cestovním ruchu," řekl ministr. Prezident Sísí má dnes jednat s britským premiérem Davidem Cameronem, který na dopoledne svolal další krizovou schůzku. Jedna už se konala ve středu večer.
Na výsledek vyšetřování chce vyčkat například i Německo. Tamní ministerstvo zahraničí zatím žádné bezpečnostní upozornění pro turisty ani cestující do Egypta nevydalo. Německé aerolinky proto lety do Šarm aš-Šajchu vypravují i nadále. Největší německá letecká společnost Lufthansa však stále udržuje v platnosti své rozhodnutí z počátku týdne, že se její letadla při dálkových cestách vyhýbají přeletu Sinajského poloostrova. Naopak Nizozemsko lety do Šarm aš-Šajchu od soboty zruší, uvedl server listu The Wall Street Journal.
Související
Havárie ruského A321: Těla obětí nepřipomínala lidské bytosti
Egyptští vyšetřovatelé z trosek sestavili ruský letoun, který se loni zřítil nad Sinají
Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015) , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák