Smrt demokracie? Pozor, může přijít revoluce, varuje německý deník

Berlín – Jedním z významných politických trendů poslední doby je růst popularity populistických a nacionalistických stran. O tom, co to znamená v kontextu demokracie, se zamyslel v úvodníku na svém serveru i německý deník Der Spiegel.

Volby vyjadřují přání lidí

Deník vysvětluje, že v rámci demokracie by ústava měla sloužit jako stálý prvek a volby jako prvek dynamický. V poslední době ale volby ukazují, že lidé nyní dávají hlasy spíše populistickým a radikálnějším stranám.

Jak deník podotýká, svědčí o tom například úspěch „pravicového populisty" v prezidentských volbách, úspěchy pravicové AfD v Německu nebo hlasy pro Donalda Turmpa ve Spojených státech.

„Ale existuje něco takového, jako nesprávné výsledky voleb? Nejsou prostě jen nepříjemné nebo neoblíbené v závislosti na subjektivním názoru jedince? Z objektivního hlediska mají čísla vždy pravdu. Vyjadřují přání lidí a udělují většině právo vládnout. Takový je jejich účel," uvádí deník.

Smrt demokracie?

Varuje, že by mohlo dojít k „zabití demokracie ze strachu před její smrtí. Elity by s dobrými úmysly převzaly moc a říkali by lidem, co je pro ně dobré. Někteří lidé o něčem takovém dokonce možná i sní."

Deník dále tvrdí, že ačkoliv jsou možná obavy z konce demokracie přehnané, jsou tu i „znepokojující náznaky. Během volebních akcí Donalda Trumpa byli novináři zastrašováni To stejné se stalo i na nedávné konferenci AfD v Berlíně. Výraz ‚lživý tisk', který AfD a další populisté v Německu používají, se také snaží nabourat svobodu slova a tím pádem i základ demokracie," varuje.

Podotýká také, že jelikož demokracie znamená volbu většiny, tato většina také může rozhodnout o jejím konci. Z toho důvodu mají některé ústavy „ochranná opatření".

„Například německá ústava chrání před ‚špatnými' většinami. Protiústavní strany mohou být zakázány a jak základy státního pořádku, tak prvních 20 článků ústavy včetně svobody slova jsou věčné – nemohou být zrušeny," uvádí deník.

Přijde revoluce?

Dále ale podotýká, že ani tato „věčnost" nemusí být věčná, a tvrdí, že lidé, kteří v roce 1949 ratifikovali německou ústavu, „neměli ani ponětí o nadcházející digitální době, která změnila politiku a vyvolala otázku, zda nejsou potřeba ústavy nové".

Zákazy stran pak podle deníku žádnou ochranu nepřináší. „Jen ta nejhloupější protiústavní hnutí jsou dost hloupá na to, aby odhalila své pravé úmysly, jako to udělala neonacistická Národní demokratická strana Německa. Ten zbytek zůstává zticha. Nikdo například neví, co by udělala AfD, kdyby získala většinu."

Jak ale deník na závěr upozorňuje, odmítání vítězství stran a kandidátů, kteří jsou některými považováni za nežádoucí, jako jsou například prezidentští kandidáti Donald Turmp nebo Norbert Hofer, by nebylo demokratické a mohlo by „vést k revoluci".

Související

Elektrovozy Volkswagen

O elektroauta značky VW není zájem. Fabriky plánují velké propouštění

Elektromobilita představuje významné riziko pro pracovní místa v automobilovém průmyslu, přičemž prodeje elektromobilů v současnosti v Německu zaostávají. Tento trend je obzvláště znepokojivý pro zhruba 1000 zaměstnanců společnosti VW v Sasku, jejichž pracovní pozice jsou nyní ohroženy více než kdy jindy.

Více souvisejících

Německo demokracie Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

před 1 hodinou

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

Kreml odmítl Erdogana. Zprostředkotavelem míru na Ukrajině nebude, prohlásil Peskov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nemůže být prostředníkem v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou, uvedl ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Uvedla to agentura TASS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy