Smrt demokracie? Pozor, může přijít revoluce, varuje německý deník

Berlín – Jedním z významných politických trendů poslední doby je růst popularity populistických a nacionalistických stran. O tom, co to znamená v kontextu demokracie, se zamyslel v úvodníku na svém serveru i německý deník Der Spiegel.

Volby vyjadřují přání lidí

Deník vysvětluje, že v rámci demokracie by ústava měla sloužit jako stálý prvek a volby jako prvek dynamický. V poslední době ale volby ukazují, že lidé nyní dávají hlasy spíše populistickým a radikálnějším stranám.

Jak deník podotýká, svědčí o tom například úspěch „pravicového populisty" v prezidentských volbách, úspěchy pravicové AfD v Německu nebo hlasy pro Donalda Turmpa ve Spojených státech.

„Ale existuje něco takového, jako nesprávné výsledky voleb? Nejsou prostě jen nepříjemné nebo neoblíbené v závislosti na subjektivním názoru jedince? Z objektivního hlediska mají čísla vždy pravdu. Vyjadřují přání lidí a udělují většině právo vládnout. Takový je jejich účel," uvádí deník.

Smrt demokracie?

Varuje, že by mohlo dojít k „zabití demokracie ze strachu před její smrtí. Elity by s dobrými úmysly převzaly moc a říkali by lidem, co je pro ně dobré. Někteří lidé o něčem takovém dokonce možná i sní."

Deník dále tvrdí, že ačkoliv jsou možná obavy z konce demokracie přehnané, jsou tu i „znepokojující náznaky. Během volebních akcí Donalda Trumpa byli novináři zastrašováni To stejné se stalo i na nedávné konferenci AfD v Berlíně. Výraz ‚lživý tisk', který AfD a další populisté v Německu používají, se také snaží nabourat svobodu slova a tím pádem i základ demokracie," varuje.

Podotýká také, že jelikož demokracie znamená volbu většiny, tato většina také může rozhodnout o jejím konci. Z toho důvodu mají některé ústavy „ochranná opatření".

„Například německá ústava chrání před ‚špatnými' většinami. Protiústavní strany mohou být zakázány a jak základy státního pořádku, tak prvních 20 článků ústavy včetně svobody slova jsou věčné – nemohou být zrušeny," uvádí deník.

Přijde revoluce?

Dále ale podotýká, že ani tato „věčnost" nemusí být věčná, a tvrdí, že lidé, kteří v roce 1949 ratifikovali německou ústavu, „neměli ani ponětí o nadcházející digitální době, která změnila politiku a vyvolala otázku, zda nejsou potřeba ústavy nové".

Zákazy stran pak podle deníku žádnou ochranu nepřináší. „Jen ta nejhloupější protiústavní hnutí jsou dost hloupá na to, aby odhalila své pravé úmysly, jako to udělala neonacistická Národní demokratická strana Německa. Ten zbytek zůstává zticha. Nikdo například neví, co by udělala AfD, kdyby získala většinu."

Jak ale deník na závěr upozorňuje, odmítání vítězství stran a kandidátů, kteří jsou některými považováni za nežádoucí, jako jsou například prezidentští kandidáti Donald Turmp nebo Norbert Hofer, by nebylo demokratické a mohlo by „vést k revoluci".

Související

Více souvisejících

Německo demokracie Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 8 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 15 hodinami

včera

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy