Potvrzeno: Let MH17 sestřelila nad Ukrajinou ruská raketa

Amsterodam - Boeing 777 malajsijské letecké společnosti letu MH17 byl před dvěma lety nad východní Ukrajinou sestřelen ze země raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska, uvedli vyšetřovatelé.

Oznámil to dnes na tiskové konferenci v Nizozemsku mezinárodní tým expertů. Odborníci zapojení do vyšetřování rovněž jednoznačně zjistili, že raketa 9M38 byla vystřelena z území ovládaného proruskými separatisty.

Řada důkazů, včetně obrazových i zvukových záznamů z té doby, svědčí o tom, že v této oblasti systém Buk přítomen byl a po sestřelení letadla se rychle vrátil do Ruska.

Na vyšetřování se podílel tým expertů z Nizozemska, Ukrajiny, Malajsie, Austrálie a Belgie. Řadu důležitých poznatků vyšetřovatelům přineslo i pečlivé zkoumání 1448 úlomků i ostatků, stejně jako věcí, které patřily obětem. Zkoumali je jak v laboratořích, tak na samém místě dopadu trosek letadla.

Šéf vyšetřovatelů nizozemské policie Wilbert Paulissen mimo jiné uvedl, že odposlechy komunikace ukazují, že proruští povstalci na východě Ukrajiny žádali rozmístění mobilních systémů země-vzduch a také potvrdili jejich přijetí.

Pokud jde o viníky, nikoho konkrétního nejmenoval. "Určit, kdo je za to odpovědný, bude ještě běh na dlouhou trať," konstatoval s tím, že kriminální vyšetřování vedené v případu nizozemskými specialisty bude v tomto směru pokračovat.

Výrobce raket 9M38, zbrojovka Almaz-Antej, nad kterou má kontrolu ruský stát. Firma dnes uvedl, že se závěry vyšetřovatelů nesouhlasí. Nebyly totiž podpořeny technickými důkazy. .

Podle nizozemského tisku vyšetřovatelé podnikli kdesi ve Finsku tajné testy raket, údajně potvrzující, že MH17 sestřelil ruský, a ne ukrajinský Buk. Obvinění konkrétních podezřelých však má následovat až po dnešním předložení konečné zprávy.

Kyjev a většina západních expertů už dříve soudila, že civilní letoun sestřelili proruští separatisté raketou Buk, dodanou z Ruska i s ruskou obsluhou. Moskva tato podezření odmítála a naopak připisovala zkázu letounu ukrajinským ozbrojeným silám. Vyčítá také Kyjevu, že vzdušný prostor nad oblastí bojů neuzavřel pro civilní lety.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě před zahájením tiskové konference v Nieuwegenu opět důrazně popřel jakýkoli podíl Ruska na sestřelení malajsijského boeingu. Nové radarové údaje podle jeho tvrzení ukazují, že letadlo nebylo sestřeleno z území kontrolovaného separatisty.

Kyjev reagoval, že zjištění expertů je důkazem o přímém podílu Ruska na incidentu. Moskva to ale znovu popřela a tvrdí, že Ukrajině bylo umožněno vyrobit důkazy. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vyšetřovatelé umožnili Ukrajině vyrobit důkazy, a zvrátit tak případ ve svůj prospěch.

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy