81 let od vypuknutí druhé světové války. Polsko si připomnělo útok nacistů i SSSR

Polsko si dnes připomnělo vypuknutí druhé světové války před 81 lety, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. Pietní akt se tentokrát odehrál čistě v režii vládního tábora, upozornil opoziční list Gazeta Wyborza.

Dříve ceremonii na poloostrově Westerplatte, kde zazněly první výstřely války a kde se malá polská posádka sedm dní bránila německé přesile, organizovalo město Gdaňsk. To má ale opoziční primátorku.

Prezident Andrzej Duda označil Westerplatte za symbol hrdinství polských vojáků a výstrahu světu před "brutálním imperialismem".

"Právě my (Poláci) jsme bránili evropské hodnoty," zdůraznil premiér Mateusz Morawiecki podle serveru Onet.pl v městečku Wieluń, kde při prvním náletu německých bombardérů za časného rána v první den války přišlo o život asi 1200 civilistů.

In the early hours of 1 September 1939 Germany's Luftwaffe started bombarding the Polish town of Wieluń. The attack is considered to be the first war crime committed by Nazi Germany in World War II. Bombs destroyed ca. 70 percent of the town's buildings. pic.twitter.com/GKD6BQxw0N

— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) September 1, 2020

"Tady se projevil barbarský záměr Němců - genocida a vyhlazování," prohlásil šéf vlády. Zdůraznil, že poslední válka nebyla totální, ale totalitní, protože ji rozpoutaly dva totalitní režimy, nacistický a komunistický; k německému útoku na Polsko se totiž 17. září přidal i Sovětský svaz, v souladu s dříve uzavřenou tajnou dohodou s Berlínem.

"Polsko je v současnosti strážcem této paměti. Poláci jsou dnes strážci pravdy," řekl Morawiecki a zdůraznil, že pravda o druhé světové válce bývá často zkreslována, ale "tehdy právě my jsme stanuli na obranu evropských hodnot".

Nynější konzervativní vláda ve Varšavě bývá často kritizována jak domácí opozicí, tak z Bruselu za porušování evropských hodnot a právního státu.

Polská kapela Hańba!, která svou hudbou a texty deset let navazuje na meziválečné časy, chmurné výročí války připomněla veselejší alternativní historií, jak upozornil list Gazeta Wyborcza: Polsko v jejích písničkách za pomoci spojenců, Britů a Francouzů, slavně poráží Německo, nad Říšským sněmem vlaje polská červeno-bílá vlajka, Polsko územně expanduje donekonečna a národní hrdost vyváží až na Madagaskar - a přece si nakonec se svou mánií velikášství a vnitřními spory neporadí.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Andrzej Duda II. světová válka Mateusz Morawiecki historie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy