Madrid - Novým španělským králem se dnes stal Felipe VI. V čele konstituční monarchie vystřídal svého otce Juana Carlose I., který odstoupil po 39 letech panování. Felipe dopoledne složil v parlamentu slavnostní přísahu a byl formálně prohlášen hlavou státu.
Ve svém prvním královském projevu v parlamentu Felipe VI. mimo jiné poděkoval svým rodičům, zdůraznil svou loajalitu ke Španělsku a hrdost na svou zemi. Dále uvedl, že je důležité oslavovat to, co všechny Španěly spojuje, přičemž však jednota, symbolizovaná i královskou korunou, neznamená uniformitu. "Budu mít vždy na zřeteli zájmy všech," slíbil.
Svou řeč ukončil poděkováním ve španělštině a menšinových jazycích katalánštině, baskičtině a galicijštině. Toto gesto se však podle agentury Reuters setkalo mezi zástupci daných menšin jen s chladnou odezvou. Po projevu políbila krále jeho žena Letizia.
Slavnost se uskutečnila před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí. Nastupující královský pár přivítal premiér Mariano Rajoy. V sále byly vystaveny i královské insignie koruna a žezlo. Tato koruna z 18. století se vystavuje u příležitosti slavnostní přísahy nového panovníka nebo během královského pohřbu, ale na hlavu nových monarchů se nenasazuje. Panovník má totiž ve Španělsku zejména ceremoniální funkci, nikoliv faktickou moc.
Šastačtyřicetiletý král, který je nejmladším monarchou v Evropě, po projevu odjel v doprovodu královské gardy tmavým vozem značky Rolls-Royce do královského paláce. Ulice Madridu od rána zaplnily desítky tisíc lidí, v rukách měli mnozí španělské vlajky. Felipe VI. s rodinou pak pozdravil shromážděný dav z balkonu královského paláce.
Dnešní den plný ceremonií zahájil krátký vojenský akt, při kterém nový král převzal z rukou svého otce červený pás. Ten symbolizuje, že panovník je vrchním velitelem ozbrojených sil. Během slavností, které jsou z důvodu nedobré ekonomické situace země spíše skromnější, doprovázely královský pár i jejich dvě dcery Leonor a Sofia. Starší osmiletá Leonor se dnes stala princeznou asturskou a korunní princeznou - po otci bude španělskou královnou, pokud se jejím rodičům již nenarodí syn.
Felipe VI. z rodu Bourbonů je vládcem Španělska již od dnešní půlnoci, kdy byl v úředním věstníku zveřejněn zákon o abdikaci. Odstupující král Juan Carlos ho podepsal ve středu.
Oproti královské přísaze Juana Carlose, který se v 70. letech ujal vlády v době přechodu od diktatury Franciska Franka k demokracii, doznal akt jedné podstatné změny. Král byl sice podle tradice jako vrchní velitel vojska oblečen ve slavnostní uniformě, mezi symboly přítomnými při aktu však chyběl kříž. Podle španělských médií tak dal nový panovník najevo, že není jen králem katolíků.
Zatímco odstupující panovník se v posledních letech vlády potýkal s poklesem popularity, nového krále vnímá pozitivně většina Španělů. Média ho vykreslují jako nejlépe připraveného následníka trůnu v historii země: vystudoval vojenské akademie, ekonomii, právo i mezinárodní vztahy a státnické zkušenosti sbíral přes 20 let. Jeho žena, první španělská královna neurozeného původu, dříve pracovala jako novinářka.
Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který má různé zdravotní problémy, svou abdikaci oznámil 2. června.
Související
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
Španělský král Felipe VI. musel do izolace, byl v kontaktu s nakaženým koronavirem
Král Felipe VI. (Španělsko) , Španělsko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák