Amazon může kvůli vývoji sbírat data z britského zdravotnictví

Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní zdravotní péče a Británii za to nezaplatila ani libru. Údaje mohou technologickému gigantovi posloužit k vývoji nových služeb, které může nabízet po celém světě. Dnes o tom informoval list The Sunday Times, který se na základě zákona o svobodném přístupu k informacím dostal k vládnímu kontraktu s Amazonem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Amazon, americký internetový obchod
doporučujeme

S podobnou zprávou zároveň přišel nedělník The Observer, podle kterého také britská vláda prodala data o milionech pacientů státního zdravotnického systému (NHS) řadě zahraničních farmaceutických společností. Ministerstvo zdravotnictví prý za jednu licenci inkasovalo až 330.000 liber (deset milionů Kč), přičemž "anonymní" informace mají firmám jako Merck a Eli Lilly pomoci při výzkumu.

Amazon se naopak podle The Sunday Times k údajům evidovaným NHS dostal zcela bezplatně. Britská státní péče navíc podle listu nebude ze spolupráce těžit ani v případě, že by americká firma vyvinula lukrativní novou aplikaci týkající se zdraví.

Partnerství s Amazonem už v červenci ohlásil ministr zdravotnictví Matt Hancock, získaná smlouva ale ukazuje, že tehdy avizovaná podpora chytrých spotřebičů Alexa je pouze malou částí projektu. Kromě dat z webových stránek NHS získala společnost Jeffa Bezose přístup k "veškerým zdravotnickým informacím" vyjma těch, které se týkají přímo pacientů. Použít je může pro účely výroby, propagace a prodeje nových výrobků, aplikací či jiných služeb a může je také sdílet se třetími stranami.

"Nejvíce alarmující na tom je, že Amazon za to nic neplatí, ačkoli jsou ta data velmi cenná. NHS patří celosvětově mezi lídry ve sběru těchto dat, takže je vskutku neuvěřitelné, že si za to nic neúčtuje," řekl The Sunday Times nejmenovaný obchodní právník, který daný kontrakt analyzoval.

Vláda záležitost nechtěla komentovat, mluvčí NHS v prohlášení ujišťoval, že státní zdravotnický systém bere ochranu osobních údajů velmi vážně a neposkytuje Amazonu žádné informace o pacientech. Představitelé britské opozice nicméně kritizovali bezplatné zpřístupnění dat, podle labouristického stínového ministra zdravotnictví Jona Ashwortha je vláda "velmi nezodpovědná" a slouží zájmům velkých korporací.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

27.01.2020 22:18 Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně…

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

27.01.2020 21:24 Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních…

Babiš v Osvětimi: Holokaust nespadl z nebe, svět se potýká s vlnou…

27.01.2020 19:30 Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama