Apel na zdravý rozum. Morawiecki a Michel mluvil o směřování EU

Brzká jednání o kompromisech založených na "zdravém rozumu" nabídl dnes ve Varšavě polskému premiérovi Mateuszi Morawieckému budoucí předseda Evropské rady Charles Michel. Oba politici hovořili o dalším směřování Evropské unie, v níž je v současnosti národně-konzervativní polská vláda kritizována mimo jiné za omezování nezávislosti justice. Podle Morawieckého je Michelův nástup do funkce pro Polsko pozitivním signálem.

"V následujících měsících budeme mít na evropské úrovni jedinečnou šanci učinit rozhodnutí a kompromisy více založené na zdravém rozumu a důvěře mezi lídry. Polsko bude jejich významnou součástí," řekl na tiskové konferenci po setkání Michel ve zjevné narážce na neshody mezi Polskem a většinou unijních zemí v otázce vlády práva. Morawiecki se přímé zmínce o tomto problému vyhnul. Michel v pátek ve funkci vystřídá polského expremiéra a názorového odpůrce současné vlády Donalda Tuska. Morawiecki Michelův nástup označil za pozitivní znamení toho, že by obě strany mohly "dosáhnout kompromisu".

Téma právního státu bude úzce spojeno také s budoucím víceletým rozpočtem EU, jehož vyjednání s názorově rozdělenými členskými státy bude zásadním Michelovým úkolem v prvních měsících po nástupu do funkce. Zejména západní země hodlají prosadit, aby platby v rozpočtu na období 2021 až 2027 byly vázány na dodržování zásad právního státu. Evropská komise s Polskem vede řízení kvůli zákonům omezujícím podle Bruselu nezávislost soudnictví. Morawiecki však minulý týden při představování plánu staronové polské vlády uvedl, že Varšava chce v kontroverzní reformě justice pokračovat.

Michel dnes připomněl, že Polsko a další postkomunistické státy včetně Česka se budou v rozpočtových vyjednáváních zřejmě nuceny smířit s částečným snížením výdajů na fondy soudržnosti a zemědělské dotace.

"Musíme najít rovnováhu mezi starými politikami...a novými prioritami," podotkl budoucí šéf unijních summitů. První diskuse o víceletém rozpočtu čeká Michela s unijními prezidenty a premiéry již na úvodní vrcholné schůzce v půli prosince. Na úkor zmíněných fondů chce velká část unijních zemí v souladu s návrhem EK financovat klimaticky šetrná opatření, digitalizaci či zmírnění dopadů migrace.

Boj s klimatickými změnami byl dalším důležitým tématem dnešního více než hodinu a půl trvajícího rozhovoru. Polsko podle Morawieckého uznává nutnost přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství, který by ovšem rádo vyvážilo co nejmenším finančním dopadem na život Poláků. EK chystá pro uhelné země, mezi nimiž hraje Polsko prim, nový fond, který by měl postiženým regionům ulehčit přechod na čistou ekonomiku. Podle dosud neveřejného návrhu, který chce komise prezentovat v polovině prosince, však z fondu o odhadovaném objemu pěti až 15 miliard eur mají čerpat i regiony z bohatších západních zemí.

Související

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.
Mateusz Morawiecki

Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Více souvisejících

Mateusz Morawiecki Charles Michel Polsko Belgie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy