Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Polský prezident zmínil, že naplňuje politickou a historickou ústavní zvyklost tím, že po volbách jmenujeme vládu, kterou tvoří kandidát politického tábora, který vyhrál volby, řekl Andrzej Duda po složení přísahy vlády.

"Většinu z vás znám nejen jako ministry, ale především jako odborníky. Dosud jste pracovali v druhé linii s věcným přístupem k svým úkolům. Dnes, kromě vaší odborné působnosti, nesete i mimořádnou politickou odpovědnost za řízení polských záležitostí," zdůraznil prezident. Výrazně ocenil "obrovské zastoupení žen" v nové vládě a vyjádřil své potěšení tímto vývojem. "Jsem na to hrdý," dodal.

Prezident také zdůraznil, že nová vláda Mateusze Morawieckého je velmi mladá. Uvedl, že si toho váží a považuje to za pozitivní. Tato doba přináší velké výzvy, kterým by měli čelit energičtí lidé, schopní přijímat výzvy. Všichni členové kabinetu mají bohaté zkušenosti a dovednosti, poznamenal prezident.

Ústava Polákům říká, že pokud se nepodaří zvolit vládu v prvním kroku, převezme iniciativu při sestavování vlády Sejm; Kandidáta na premiéra může navrhnout skupina nejméně 46 poslanců. Sejm volí předsedu vlády nadpoloviční většinou za přítomnosti alespoň poloviny zákonného počtu poslanců.

Ve volbách do Sejmu, které se konaly 15. října 2023, získala PiS 194 mandátů, což nedává většinu alespoň 231 poslanců. KO získal 157 křesel, Trzecia Droga - 65, Nová levice - 26 a Konfederacja - 18.

Koaliční smlouvu podepsali 10. listopadu předseda Občanské platformy Donald Tusk, předseda Polska 2050 Szymon Hołownia, předseda Polské lidové strany Władysław Kosiniak-Kamysz a spolupředsedové Nové levice: Włodzimierz. Czarzasty a Robert Biedroń. Kandidátem koalice na premiéra je Donald Tusk.

A jakou vládu Morawiecki složil?

Mariusz Błaszczak pro úřad ministra národní obrany
Dorota Bojemská na úřad ministryně pro rodinu a sociální politiku
Dominika Chorosińska pro úřad ministra kultury a národního dědictví
Danuta Dmowska-Andrzejuk na úřad ministryně sportu a cestovního ruchu
Alvin Gajadhur na úřad ministra infrastruktury
Anna Gembická do funkce ministryně zemědělství a rozvoje venkova
Małgorzata Jarosińska-Jedynak na úřad ministryně financí a regionální politiky
Andrzej Kolorowniak na úřad ministra financí 
Ewa Krajewska na úřad ministryně zdravotnictví
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska pro úřad ministryně klimatu a životního prostředí
Marlena Maląg do úřadu ministra rozvoje a technologií
Marzena Małek do funkce ministra státních aktiv
Krzysztof Szczucki na úřad ministra školství a vědy
Paweł Naszaernaker pro úřad ministra vnitra a správy
Szymon Szynkowski vel Sęk pro úřad ministra zahraničních věcí 
Marcin Warchoł do úřadu ministra spravedlnosti
Izabela Antos na úřad ministra-člena Rady ministrů
Jacek Ozdoba za funkci ministra-člena Rady ministrů

Související

Více souvisejících

Polsko Andrzej Duda Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

před 5 hodinami

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy