Babišova vláda má další malér? Evropská komise prověřuje Českou poštu

Evropská komise (EK) začala podrobně prověřovat, zda Česká pošta nedostává od státu příliš velké kompenzace za to, že poskytuje povinné poštovní služby. Exekutiva Evropské unie podle svého dnešního sdělení zkoumá, zda částka až 7,5 miliardy Kč, kterou české orgány poště na roky 2018 až 2022 hodlají přidělit, neporušuje unijní pravidla o státní podpoře.

Brusel reaguje na stížnost dvou konkurenčních podniků a může Česku nařídit omezení podpory. Česká pošta standardní proceduru komise uvítala.

"V této fázi má komise obavy, že Česká pošta dostala za roky 2018 až 2022 za zprostředkování všeobecných poštovních služeb příliš velkou kompenzaci," zdůvodnila Evropská komise, proč se po předběžném zhodnocení podnětu od konkurence rozhodla zahájit podrobné vyšetřování. Komise má podezření, že české úřady mohly chybně spočítat čistou hodnotu nákladů, které poště provozováním základních služeb vznikly.

Česká pošta vítá, že standardní procedura začala, byť se zpožděním. "Výpočet financí, které má za poskytování univerzální služby Česká pošta dostat, vychází z metodiky ČTÚ (Českého telekomunikačního úřadu - pozn. ČTK), objem financí je zastropovaný zákonem. Tato částka musí být notifikována Evropskou komisí. Je v zájmu České pošty, aby veškeré pochybnosti ohledně výše částky byly rozptýleny právě standardním procesem Evropské komise," řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík.

ČTÚ doplnil, že řízení je standardním nástrojem používaným zpravidla v komplexních a složitých případech, které jsou nezřídka kdy doprovázeny i stížnostmi ze strany dalších dotčených subjektů. "Smyslem tohoto postupu je především odstranit všechny případné pochybnosti, které by se mohly objevit ve vztahu k notifikovanému opatření a jeho slučitelnosti s vnitřním trhem. Zahájení formálního šetření odpovídá současnému trendu v postupech Evropské komise. Na základě samotného zahájení formálního šetření nelze předjímat žádné závěry o slučitelnosti podpory s evropským právem," uvedl úřad.

V průběhu řízení má Evropská komise podle ČTÚ dostatečný prostor pro komunikaci s členským státem ve stanovených termínech tak, aby získala všechny potřebné informace a mohla následně rozhodnout v předpokládané lhůtě 18 měsíců od zahájení řízení.

Česká vláda se na komisi se žádostí o schválení zmíněné částky obrátila v lednu. Již v listopadu Brusel obdržel podnět od konkurentů pošty, podle nichž je uvedená suma za základní poštovní služby příliš vysoká.

Státní příspěvek může pošta využívat výlučně na krytí ztrát, které vznikají z provozování základních služeb, jež musí jako státní podnik zajišťovat ze zákona. Konkurenční firmy si ale dlouhodobě stěžují, že pošta část peněz využívá na provoz komerčních služeb, čímž nedovoleně ovlivňuje hospodářskou soutěž.

Související

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Nejen obchody na Velikonoce zavřou. Pošta řekla, kdy a kde bude mít otevřeno

Jen do čtvrtka má člověk jistotu, že si bez problémů zařídí všechno potřebné. Velkým pátkem totiž začne čtyřdenní velikonoční volno. Lidé pak nemohou počítat s tím, že si ve velkých obchodech nakoupí kdykoliv. Na upravenou otevírací dobu během zmíněného období upozorňuje klienty i Česká pošta.
Česká pošta, ilustrační fotografie.

Českou poštu nadále povede Štěpán. Nyní už oficiálně

Novým generálním ředitelem České pošty bude dosavadní pověřený šéf Miroslav Štěpán. Vybral ho ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na základě doporučení výběrové komise jako nejlepšího ze čtyř kandidátů, kteří se přihlásili do výběrového řízení. Nominace bude předložena vládnímu výboru pro personální nominace. 

Více souvisejících

Česká pošta evropská komise Česká republika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy