Bergamo se vrací k životu jen velmi pomalu. Lidé stále hledají viníky

Italská provincie Bergamo, která byla na začátku koronakrize jedním z evropských ohnisek nákazy a vykazovala velké množství obětí, se probouzí k životu a hlásí samé dobré zprávy. Například na jednotkách intenzivní péče už nejsou žádní pacienti s covidem-19. I tak je ale město ve srovnání s dobou předkoronavirovou stále polomrtvé.

Bergamo
doporučujeme

Slovenská občanka by měla v nemocnici v Bergamu za tři týdny rodit. Ačkoliv se většina nastávajících maminek těší na novorozeně, ona celé své těhotenství prožila v nejistotě. "Zrušili nám všechny lékařské prohlídky. Všichni soukromí lékaři byli povolaní do nemocnic,“ nechala se slyšet v rozhovoru pro ČT24 Marta Obejdová Foglieniová žijící na severu Itálie se svým mužem Alioschou.

Manžel provozuje v centru rodinnou restauraci, což ještě posílilo obavy páru, jelikož těsně před nařízeným zavřením obsluhoval hosty přímo z ohnisek nákazy. "Tři týdny jsem se bál, jestli náhodou taky nemám virus. Čekal jsem, kdy se objeví příznaky. Měl jsem štěstí a nic mi nebylo," oddychl si.

Během dvouměsíční karantény se oba snažili zabavit, jak jen to šlo. S konvoji vojenských aut odvážejících v noci rakve nemají zkušenosti, ale za to jim bohatě stačily sirény neustále projíždějících sanitek.

"Hlavně v noci, když bylo to největší ticho, to bylo opravdu těžké. Po čase se snažili sirény vypínat, aby to nepůsobilo na lidi tak těžce,“ řekla Marta.

Lidé hledají viníka a obrací se nejen na soudy, ale i EU

Přestože se do Bergama vrátil život, stále to není ve srovnání s dřívějškem úplně ono. I nadále přibývají infikovaní, byť v menším měřítku. Senioři se stále bojí a rodiny se i nadále zlobí na úřady, že ohniska neizolovaly už na začátku, čímž nechaly epidemii rozjet v celé své parádě.

Za březen bylo na bergamském městském hřbitově pochováno snad šestkrát víc lidí než za stejné loňské období, přičemž příbuzným nebylo ani umožněno se se zesnulými rozloučit. V samotném Bergamu zemřelo více než 670 s covidem-19, v celé provincii 6000.

Jejich památku pak uctil i italský prezident Sergio Mattarella. Lidé však chtějí stále vědět, kdo je za katastrofu odpovědný, a obrací se proto nejen na soudy, nýbrž i evropské instituce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama