Británie je znepokojena útokem na Sýrii, Francie si předvolala tureckého velvyslance

Francouzské ministerstvo zahraničí si kvůli turecké ofenzivě v Sýrii předvolalo tureckého velvyslance v Paříži. Evropská komise (EK) vojenskou operaci označila za další překážku v mírovém procesu, zatímco šéf britské diplomacie vyzval ke zdrženlivosti. Uvedla to agentura Reuters. Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu, cílem jsou oddíly syrských Kurdů YPG. Úder proti nim už řada zemí odsoudila.

Dominic Raab
doporučujeme

"Kvůli ofenzivě v Sýrii si (tureckého velvyslance) povoláme dnes odpoledne," potvrdil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z francouzské diplomacie.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab podle britských médií v telefonátu s tureckými představiteli vyjádřil znepokojení z postupu Ankary na severu Sýrie a vyzval ke zdrženlivosti. "Tato intervence představuje riziko ještě většího humanitárního strádání a podkopává snahu porazit Islámský stát," uvedl Raab.

Evropská komise dnes uvedla, že postup Turecka hatí jakékoli naděje na možnost ukončení konfliktu v Sýrii. Operace podle komise nejspíš zvýší počet lidí prchajících ze země a bude znamenat větší hrozbu pro civilisty.

"Domníváme se, že nové ozbrojené střety dál podkopou stabilitu celého regionu, zhorší strádání civilních obyvatel, zapříčiní další nucené přesuny a... ohrozí pokrok, kterého jsme dosáhli ve snaze o porážku (Islámského státu)," uvedla mluvčí komise Maja Kocijančičová.

Už ve středu šéf EK Jean-Claude Juncker vyzval Ankaru k zastavení operace, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že jestliže Evropa označuje tureckou operaci v Sýrii za invazi, pak může Turecko poslat do Evropy syrské uprchlíky, kteří jsou na jeho území.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama