Británie je znepokojena útokem na Sýrii, Francie si předvolala tureckého velvyslance

Francouzské ministerstvo zahraničí si kvůli turecké ofenzivě v Sýrii předvolalo tureckého velvyslance v Paříži. Evropská komise (EK) vojenskou operaci označila za další překážku v mírovém procesu, zatímco šéf britské diplomacie vyzval ke zdrženlivosti. Uvedla to agentura Reuters. Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu, cílem jsou oddíly syrských Kurdů YPG. Úder proti nim už řada zemí odsoudila.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Dominic Raab
doporučujeme

"Kvůli ofenzivě v Sýrii si (tureckého velvyslance) povoláme dnes odpoledne," potvrdil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z francouzské diplomacie.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab podle britských médií v telefonátu s tureckými představiteli vyjádřil znepokojení z postupu Ankary na severu Sýrie a vyzval ke zdrženlivosti. "Tato intervence představuje riziko ještě většího humanitárního strádání a podkopává snahu porazit Islámský stát," uvedl Raab.

Evropská komise dnes uvedla, že postup Turecka hatí jakékoli naděje na možnost ukončení konfliktu v Sýrii. Operace podle komise nejspíš zvýší počet lidí prchajících ze země a bude znamenat větší hrozbu pro civilisty.

"Domníváme se, že nové ozbrojené střety dál podkopou stabilitu celého regionu, zhorší strádání civilních obyvatel, zapříčiní další nucené přesuny a... ohrozí pokrok, kterého jsme dosáhli ve snaze o porážku (Islámského státu)," uvedla mluvčí komise Maja Kocijančičová.

Už ve středu šéf EK Jean-Claude Juncker vyzval Ankaru k zastavení operace, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že jestliže Evropa označuje tureckou operaci v Sýrii za invazi, pak může Turecko poslat do Evropy syrské uprchlíky, kteří jsou na jeho území.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Brexit opět odložen? Johnson u poslanců pohořel, přijetí zákona se posouvá

22.10.2019 23:07 Britský premiér Boris Johnson dnes pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě.…

Evropské země se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely

22.10.2019 22:09 Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je…

Barnier bude za EU vyjednávat smlouvy po brexitu

22.10.2019 20:14 Brexitový vyjednávací tým Evropské komise v čele s Michelem Barnierem bude od poloviny listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama