Bulharsko vyhostilo kvůli špionáži dalšího ruského diplomata, sbíral informace o armádě USA

Bulharsko vyhostilo ruského diplomata, kterého viní ze špionážní činnosti prováděné od roku 2017. Podle prokuratury shromažďoval Rus citlivé vojenské informace, uvedla dnes agentura Reuters. Ruské velvyslanectví označilo krok za "neopodstatněný". Podle agentury TASS je to čtvrtý známý případ vypovězení ruského diplomatického personálu z Bulharska za více než rok.

Sofie, Bulharsko
doporučujeme

Mluvčí bulharského ministerstva zahraničí uvedl, že o rozhodnutí bylo vyrozuměno ruské velvyslanectví v Sofii. Diplomat má nyní na opuštění země 72 hodin.

Bulharská prokuratura v samostatném prohlášení uvedla, že pracovník ruské ambasády sbíral mimo jiné údaje o pobytu amerických vojsk během armádních cvičení v Bulharsku, které je členskou zemí NATO.

Ruská ambasáda v Bulharsku vydala prohlášení, v němž krok Sofie označila za "neopodstatněný". Vyhradila si rovněž právo na odpověď.

Vyhoštěným je vojenský atašé při ruském velvyslanectví v Sofii, uvedla agentura TASS. Podle ní se za poslední více než rok jedná už o čtvrtý případ vypovězení diplomatů mezi Bulharskem a Ruskem, o kterém informovaly sdělovací prostředky.

V září tohoto roku byli z Bulharska vypovězeni dva diplomaté, kteří se podle žalobců od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Podobný incident se odehrál také letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Další ruský diplomat byl kvůli špionáži prohlášen nežádoucí osobou za koncem října loňského roku.

Rusko obvykle postupuje po vyhoštění svých diplomatů recipročně. Ve všech třech zmíněných případech byli z Ruska následně vypovězeni i bulharští diplomaté.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

EU se na sankcích za Navalného neshodla, Borrell poletí do Moskvy

25.01.2021 16:03 Přes naléhání řady států Evropské unie se dnes ministři zahraničí členských zemí neshodli na…

Nový šéf CDU věří, že vojáci USA staženy z Německa nebudou

25.01.2021 15:51 Nový předseda německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který neskrývá…

Slovenské nemocnice hlásí rekordní počet pacientů s koronavirem

25.01.2021 13:37 Nemocnice na Slovensku hlásily na o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama