Část z milionů uprchlíků z Ukrajiny už vstoupila na pracovní trh

Výrazný vliv na polskou ekonomiku měl podle deníku Gazeta Wyborcza příchod milionů lidí, kteří od konce února kvůli ruské agresi uprchli z Ukrajiny. Do Polska od ruského vpádu přicestovalo již více než 4,2 milionu lidí ze sousední země, uvádí polská pohraniční stráž. Zpět na Ukrajinu mezitím odjelo přes 2,24 milionu osob.

"Otřásli trhem nemovitostí. Převzali nejméně placené práce, které Poláci nechtějí dělat. V směnárnách zanechali dolary z životních úspor a v zastavárnách cennosti," vypočítal deník hlavní faktory, "které způsobily, že příliv uprchlíků měl obrovský vliv na polskou ekonomiku".

Práci si v Polsku našlo asi 200.000 uprchlíků. "To je třetina z uprchlíků v produktivním věku, což hodnotíme jako vysoký ukazatel. Dost rychle vstoupili na trh (práce) a osamostatnili se," řekl deníku ředitel ekonomického ústavu PIE Piotr Arak.

Na pracovním trhu zůstává 600.000 až 700.000 volných míst, a tuto "díru" Ukrajinci nezaplnili, ani nevzali Polákům jejich práci. "Pracují zde pod úrovní své kvalifikace, ve stavebnictví, v průmyslu, v méně vyspělých službách. Část se dostala do vyspělejších služeb, jako je informatika," řekl Arak.

Příliv uprchlíků neovlivnil negativně růst polských mezd, který je na úrovni několika procent, protože volná pracovní místa nadále vyžadují zaplnění. Nezaměstnanost je v Polsku nízká, na úrovni tří procent. "Nižší mají v Evropě jen Češi," připomněla Gazeta Wyborcza. Cizinců, kteří si v Polsku našli živobytí, je v současnosti podle deníku "rekordně mnoho". Polsko také přestali opouštět dospělí muži z Ukrajiny, protože vojenské zálohy ve vlasti byly doplněny a do armády nyní další muže nepovolávají. Prioritou se stalo posílání peněz do vlasti.

V Česku podle odhadu úřadů nyní pobývá asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet nelze určit, někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí domů. Za téměř čtyři měsíce trvání války dostalo v Česku víza dočasné ochrany 378.104 uprchlíků z Ukrajiny.

Skoro 77.000 Ukrajinců, kteří museli do Česka uprchnout před ruskou invazí, si již našlo práci, uvedl v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan. Je to podle něj důkaz, že uprchlíci do Česka nepřicházejí zneužívat sociální systém, ale že v zemi chtějí žít, přinejmenším do doby, než v jejich vlasti skončí válka.

Na Slovensku podle údajů ministerstva sociálních věcí pracovalo k 18. červnu 8832 ukrajinských uprchlíků, za poslední měsíc to představuje nárůst o šestinu. Zaměstnání si našli zejména v průmyslové výrobě, v administrativních službách, jakož i v ubytovacích a restauračních zařízeních. Téměř 2400 původně zaměstnaných uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny svá pracovní místa na Slovensku postupně opustilo.

Status dočasného útočiště, který běžencům z Ukrajiny umožňuje například přístup na pracovní trh a ke zdravotní péči, slovenské úřady dosud udělily celkově zhruba 82.000 osobám. Mezi nimi jsou často ženy a také děti, které v zemi navštěvují mateřské školky a školy.

Hranice Slovenska, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, od začátku války do začátku června překročilo z Ukrajiny více než půl milionu osob. Mnoho z nich ale pokračovalo dál do západní Evropy. Na Ukrajinu přes společnou hranici se Slovenskem naopak vycestovalo 255.099 lidí, podle slovenských médií se část ukrajinských běženců vrátila do vlasti.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) eviduje přes 5,1 milionu ukrajinských uprchlíků v Evropě. Od začátku ruské invaze z 24. února překročilo ukrajinské hranice 7,7 milionu lidí. Další miliony uprchlíků před válkou jsou "vnitřně vysídleny", tedy přišly o své domovy, ale zůstávají ve vlasti.

Související

Více souvisejících

uprchlíci zaměstnání

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 44 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy