Česko v boji s koronavirem zavedlo nejpřísnější opatření v Evropě, ukazuje studie

Češi patří mezi ty evropské země, které zavedly jedny z nejpřísnějších opatření v Evropě. Ukazuje to studie slovenských analytiků s tím, že zatímco vnitrozemská opatření byla spíše mírnějšího rázu, v uzavření hranic jednala vlád přísněji než kdekoliv jinde.

Slovenské Centrum pro veřejnou politiku porovnalo přístup jednotlivých evropských zemí k opatřením proti koronaviru a šíření nemoci covid-19. Opatření, která jednotlivé země přijaly, rozdělilo do dvou kategorií.

V první z nich odborníci hodnotili omezení aktivit a pohybu. "Většina zemí opatření zpřísnila postupně. Nejdříve zákazem hromadných akcí (někdy s postupným snižování limitů na počet osob), zavřením některých nebo všech gastronomických provozů a také škol. Několik zemí již v tomto období zároveň vyhlásilo nějakou formu nouzového stavu," píše se ve studii.

Ve většině případů přišla po této "náběhové" fázi hlavní fáze ve formě vnitrostátní karantény, takzvaného lockdownu. Ten se projevil kombinací omezení scházení, omezení pohybu obyvatelstva, omezení maloobchodu,zavádění práce z domu a dodatečnými opatřeními, jakými je například nošení roušek.

V rámci této analýzy se Česko řadí k zemím, které zavedly spíše mírnější opatření, podobně jako Maďarsko, Rakousko nebo Velká Británie. Ke slabším nařízením sáhlo například Slovensko, Dánsko, Estonsko, Litva a další státy.

Naopak přísnější opatření zavedly Bulharsko, Chorvatsko, Francie, Řecko a Irsko. Nejpřísněji se pak k pandemii z hlediska vnitrostátní ochrany postavil Kypr, Rumunsko, Španělsko a Itálie.

Paradoxně žádná z těchto zemí nezavedla tak přísnou ochranu hranic, jako právě Česko. To spolu se Slovenskem a Finskem náleží ve druhé části studie k zemím, které zavedly tu nejpřísnějších ochranu vůbec.

Menší opatření zavedlo například Dánsko, Chorvatsko, Maďarsko, Litva, ale i Španělsko nebo Itálie, kde byla situace jednu dobu nejhorší. Nejméně přísnou ochranu hranic pak zavedla Velká Británie, Bulharsko, Řecko nebo Portugalsko.

Studie podotkla, že Česko a Finsko dokonce jako jediné země zakázaly vycestovat svým vlastním občanům. V tomto ohledu tak tuzemské nařízení bylo spolu s Finskem tím nejpřísnějším v Evropě.

"Opatření na ochranu zemí proti pandemii covid-19 jsou v mnoha z těchto států zdrojem národní frustrace či naopak hrdosti. Do první kategorie spadá například Spojené království. Tam rychlé šíření doprovázené poměrně vysokou úrovní nákazy u zdravotnického personálu a zejména v zařízeních pečujících o seniory, spojené s mediální diskusí o nedostatku ochranného materiálu v nemocnicích, způsobilo u části obyvatelstva šok," píší autoři studie.

"Na druhé straně v zemích s nízkou úrovní nákazy, což obyvatelstvo vnímá pozitivně jako důsledek rychlé reakce své vlády, lze sledovat určitý tón uspokojení, že země situaci zvládla lépe, než "bohatý Západ". To jsme zjistili v případě Chorvatska, Řecka, České republiky či Slovenska," dodali.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy