Chorvatský parlament se rozpustil, volby budou v červnu nebo červenci

Chorvatský parlament se dnes očekávaně rozpustil, aby umožnil volby nového zákonodárného sboru. Termín konání stanoví prezident Zoran Milanović, ale předpokládá se, že voliči půjdou hlasovat na přelomu června a července. Rozpuštění Saboru navrhl minulý týden ve čtvrtek premiér Andrej Plenković.

Přidejte svůj názor

Zoran Milanović
doporučujeme

Ve 151členném parlamentu hlasovalo pro rozpuštění 105 poslanců, proti jich bylo pouhých osm. Ke schválení tohoto rozhodnutí přitom stačila podpora už 76 členů zákonodárného sboru, informovala média.

Předseda vlády ve čtvrtek jako možné termíny konání voleb zmínil 21. a 28. června nebo 5. a 12. července. Potřebu urychlit parlamentní volby - poslední se konaly před čtyřmi roky až v září - zdůvodnil tím, že nový mandát se musí zaměřit na ekonomické oživení země po tíživé situaci spojené s překonáváním epidemie vyvolané koronavirem. "A my si chceme jít pro nové pověření od chorvatských voličů," prohlásil Plenković.

Nedávný průzkum veřejného mínění naznačil, že jeho Chorvatské demokratické společenství (HDZ) má aktuálně podporu 30 procent voličů. Na druhém místě je s téměř 28 procenty Milanovičova opoziční Sociálnědemokratická strana (SDP). Třetí je nacionalistické a euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), pro něž se vyslovilo deset procent dotázaných.

Pozorovatelé poukazují na to, že podpora HDZ se v poslední době zvýšila díky relativně nízkému počtu nakažených koronavirem v Chorvatsku a Plenković se této momentálně příznivé situace snaží využít uspíšením voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie má 92 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19

25.05.2020 19:50 Aktualizováno V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí v souvislosti s koronavirem, o den dříve země…

V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

25.05.2020 18:45 V Polsku za dnešek zemřelo dalších 11 pacientů s nemocí covid-19 a počet úmrtí spojených s…

Španělsko hlásí 50 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem

25.05.2020 18:13 Španělsko dnes v souvislosti s nákazou koronavirem oznámilo dalších 50 úmrtí; denní bilance…

Ve fondu obnovy Merkelové a Macrona by Česko bylo plátcem, říká studie

25.05.2020 17:26 Mezi čistými plátci do záchranného fondu na obnovu unijních ekonomik, jak ho navrhují německá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy