Andrej Plenković

Petr Fiala

Fiala se ve čtvrtek sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem. Jednat budou o energetické bezpečnosti, ruské invazi na Ukrajinu či evropských otázkách a českém předsednictví v Radě Evropské unie. V dnešní tiskové zprávě to uvedl úřad vlády.
Andrej Plenković

Novináři a chorvatský premiér Plenković vedou tichou válku, na tiskovce byl sám

Chorvatský premiér Andrej Plenković dnes přišel s hodinovým zpožděním na ohlášenou tiskovou konferenci, novináři na něj ale nečekali a všichni před začátkem opustili budovu vlády. Stalo se tak poté, co se Plenković ve čtvrtek dostal do slovního konfliktu s žurnalistou kvůli kritickému dotazu, informovala dnes chorvatská média.
Andrej Plenković

Premiér Chorvatska má covid-19, země hlásí rekordní počet úmrtí

Chorvatský premiér Andrej Plenković se nakazil koronavirem. S odvoláním na mluvčího vlády o tom dnes informovala místní média. Již od soboty byl Plenković v izolaci, neboť nákaza se potvrdila u jeho manželky. Chorvatsko dnes zaznamenalo nejvyšší počet zemřelých s covidem-19 od začátku epidemie.
Andrej Plenković

Novou chorvatskou vládu má sestavit expremiér Plenković, seškrtá počet ministrů

Chorvatský prezident Zoran Milanović dnes pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra Andreje Plenkoviče, jehož strana předminulou neděli vyhrála volby. Chorvatské demokratické společenství (HDZ) v novém parlamentu obsadí 66 ze 151 křesel a Plenković prezidentovi přinesl podpisy 76 nových poslanců, jež potvrzují, že HDZ má ve sněmovně většinovou podporu.
Andrej Plenković

Parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála s náskokem vládní HDZ

V parlamentních volbách v Chorvatsku zvítězilo se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Po sečtení 99 procent hlasů strana získala ve 151členném Saboru 66 křesel a podle názoru analytiků se jí podaří dojednat většinovou koaliční vládu. Ta se ale bude muset vypořádat s pandemií nemoci covid-19 a jejími ekonomickými dopady.
Andrej Plenković

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.
Zoran Milanović

Chorvatský parlament se rozpustil, volby budou v červnu nebo červenci

Chorvatský parlament se dnes očekávaně rozpustil, aby umožnil volby nového zákonodárného sboru. Termín konání stanoví prezident Zoran Milanović, ale předpokládá se, že voliči půjdou hlasovat na přelomu června a července. Rozpuštění Saboru navrhl minulý týden ve čtvrtek premiér Andrej Plenković.
Ilustrační foto

Chorvatsko chce otevřít hranice pro turisty

Chorvatsko je připraveno otevřít hranice pro občany některých zemí Evropské unie, kteří zde budou chtít trávit letní dovolenou. Prohlásil to dnes premiér Andrej Plenković, který na toto téma vede jednání s představiteli unijních zemí, včetně předsedy české vlády Andreje Babiše. Informovala o tom agentura APA.
Chorvatská vlajka

Chorvatsko poprvé šéfuje EU. Premiér Plenković představil čtyři priority

Chorvatsko bude za svého půlročního předsednictví usilovat o udržitelný rozvoj Evropské unie, silnější propojení jednotlivých států, větší bezpečnost unijních občanů a výraznější roli EU na mezinárodním poli. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku to dnes řekl chorvatský premiér Andrej Plenković. Za největší úkoly, které Záhřeb za předsednictví v Radě EU čekají, označil jednání o dlouhodobém rozpočtu EU na období 2021 až 2027 či plánovaný brexit, do kterého zbývá 17 dní.
Zoran Milanović

Chorvatsko má po volbách problém. Premiér a nový prezident se nemohou vystát

Politické soužití s nově zvoleným levicovým prezidentem Zoranem Milanovičem bude obtížné. Po zveřejnění konečných výsledků druhého kola chorvatských prezidentských voleb, v nichž Milanović v neděli porazil dosavadní prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou, to v noci na dnešek uvedl konzervativní premiér Andrej Plenković. Informovala o tom chorvatská média.
Slobodan Praljak

Verdikt ICTY je morálně nespravedlivý, zní z Chorvatska

Záhřeb - Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković označil dnešní rozsudek odvolacího senátu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad šesti bývalými vedoucími činiteli bosenských Chorvatů jako morálně nespravedlivý.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Kalousek: Fiala podrazil Válka. Podle Babiše premiér pochopil, jak neschopný ministr zdravotnictví je

Premiér Petr Fiala (ODS), jak EuroZprávy.cz dnes (ve čtvrtek) informovaly, se dohodl s představiteli České lékařské komory (ČLK) na navýšení platů lékařů a zdravotníků. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však označil tuto dohodu za "nesplnitelné nesmysly" a vnímá ji jako podraz na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy