Spor o záliv se nehnul ani o píď. Mezi Chorvatskem a Slovinskem je cítit napětí

Záhřeb - Premiéři Chorvatska Andrej Plenković a Slovinska Miro Cerar nedosáhli žádného pokroku v řešení historického sporu obou zemí o Piranský záliv. Oba dnes po jednání v Záhřebu sice mluvili o velice přátelských vztazích svých zemí, realita je ale zcela jiná.

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře.

"Pro Chorvatsko je otázka (společné) hranice na stole a přejeme si ji řešit," zdůraznil Plenković. Podle něj se na východisku musejí dohodnout obě země samy bez ohledu na arbitrážní verdikt, i když, jak přiznal, "z velké části" bere ohled na stanovisko Chorvatska. Tvrdil přitom, že "existuje vysoký stupeň shody ohledně toho, jak by hranice měla vypadat". Opět také nabádal Slovince, "aby se vyhnuli jednostranným krokům".

"Rozumím stanovisku, které vyložil Plenković, ale s tím stanoviskem nesouhlasím," řekl na druhé straně podle webu deníku Večernji list Cerar. A hned potvrdil pevný postoj Lublaně, která trvá na tom, že zmíněné arbitrážní rozhodnutí je závazné pro oba státy.

Vyjádřil lítost nad tím, že Záhřeb svůj názor nezměnil a nadále verdikt arbitráže neuznává. Slíbil, že Slovinsko vyvolávat žádné incidenty kvůli tomu nebude.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Lublaň několik měsíců blokovala rozhovory o přijetí Chorvatska do Evropské unie. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009. Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry. Záhřeb proto verdikt neuznal a ignoruje ho.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko Slovinsko Andrej Plenković Miro Cerar

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy