Parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála s náskokem vládní HDZ

V parlamentních volbách v Chorvatsku zvítězilo se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Po sečtení 99 procent hlasů strana získala ve 151členném Saboru 66 křesel a podle názoru analytiků se jí podaří dojednat většinovou koaliční vládu. Ta se ale bude muset vypořádat s pandemií nemoci covid-19 a jejími ekonomickými dopady.

Řada předvolebních průzkumů naznačovala vyrovnaný souboj mezi HDZ a středolevou koalicí Restart, vedenou šéfem Sociálnědemokratické strany (SDP) Davorem Bernardičem. Strana premiéra Andreje Plenkoviče ale nakonec získala slušný náskok nad Restartem, jenž obsadí 41 křesel. Předák sociálních demokratů Bernardić už oznámil, že vzhledem k neuspokojivému volebnímu výsledku z vedení strany odstoupí.

"Takový výsledek je pro HDZ nejen velkým vítězstvím, ale rovněž vítězstvím, které nás zavazuje," řekl Plenković svým spolustraníkům. "Máme za sebou mandát s řadou úkolů, ale ty budoucí úkoly budou ještě větší," dodal.

Jelikož HDZ nezískalo nadpoloviční většinu křesel, musí získat do vlády koaliční partnery. Plenković dnes podle médií už vyjednávat začal. Příslib partnerství má od šéfů dvou stran - Národní strany (NS) a Chorvatské národní strany (HNS). Ty ale každá získala jen jednoho poslance. Média píší, že k dosažení kýžených 76 křesel může premiérovi pomoci osm poslanců, kteří zastupují menšiny.

Premiér Plenković ale dal najevo, že chce v novém parlamentu získat větší než jen těsnou většinu. Je proto odhodlán jednat i s euroskeptickým Vlasteneckým hnutím (DP) folkového zpěváka Miroslava Škora, které získalo 16 poslaneckých mandátů. Škoro se zatím k možnému vstupu do koalice s HDZ nevyjádřil. Spíš si postěžoval na špatný volební zákon, kvůli němuž podle něj DP přišlo o lepší výsledek a který by se do budoucna měl změnit.

Předčasné volby v Chorvatsku vyvolal premiér Plenković, když v květnu parlamentu navrhl jeho rozpuštění. Argumentoval nutností čerstvého vládního mandátu pro oživení ekonomiky zasažené důsledky koronaviru.

Chorvatsko mělo dosud mírný průběh epidemie covidu-19, nakazilo se tam přes 3000 lidí a zemřelo 113. V minulých čtrnácti dnech ale země zaznamenala nárůst denního počtu nových případů, teď přibývá každý den zhruba 80 nakažených.

Ekonomika Chorvatska, země u Jaderského moře, je silně závislá na turismu, který letos kvůli pandemii významně klesl. Podle prognóz by mohla chorvatská ekonomika letos klesnout až o deset procent, což by byl nejhorší výsledek za desítky let.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko Andrej Plenković

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy