Co bude dál s brexitem? Názor euroskeptika Farage je překvapivý

Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage by raději viděl krátký odklad brexitu spolu s novými volbami. Současnou podobu dohody o vystoupení Británie z Evropské unie, jak ji dojednal premiér Boris Johnson, totiž považuje za špatnou. Farage, který je i poslancem Evropského parlamentu, to dnes řekl televizi Sky News.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nigel Farage
doporučujeme

"Chci, abychom odešli 31. října, ale všechny varuji, že pokud tato dohoda projde, nezmění se vůbec nic. Myslím si, že by bylo mnohem lepší odchod nakrátko odložit a mezitím uspořádat volby, ve kterých můžeme situaci vyřešit," uvedl Farage. Dohodu, kterou vyjednal Johnson, označil za "mizernou".

Bývalý ministr pro brexit David Davis dnes uvedl, že Johnson neměl jinou možnost, než žádost o odklad předsedovi Evropské rady odeslat, jelikož ho k tomu váže zákon. "Parlament vám může něco nařídit, ale nemůže změnit váš názor," dodal Davis v reakci na dva dopisy, které Boris Johnson odeslal v sobotu v noci předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.

Vzhledem k tomu, že Johnson v dolní komoře britského parlamentu neprosadil nejnovější podobu brexitové dohody, poslal Tuskovi zákonem požadovanou žádost o odklad brexitu o tři měsíce, tedy do konce ledna příštího roku. Dopis nicméně nepodepsal, naopak k němu přiložil text, kde odklad označuje za chybu.

Stínový ministr financí John McDonnell uvedl, že opoziční labouristé se vynasnaží dohodu upravit přes pozměňovací návrhy tak, aby byla přijatelná pro všechny. "Může opovrhovat parlamentem nebo klidně i soudy, protože jednoznačně shazuje první dopis," sdělil McDonnell. "Tím, že ho nepodepsal, se chová trochu jako rozmazlený fracek. Parlament dospěl k rozhodnutí, měl by se jím tedy řídit," dodal na premiérovu adresu McDonnell.

Za pošetilého pak označil Johnsona mluvčí labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer.

"Chová se dětinsky. Zákony hovoří jasně, měl ten dopis podepsat ... pokud kvůli tomu, co předvedl s těmi dopisy, za 11 dní odejdeme bez dohody, ponese za to osobní zodpovědnost," citovala Starmera stanice BBC. Podle něj jsou také do budoucna nevyhnutelné další volby.

Britský zákonodárce Oliver Letwin věří, že se Johnsonovi s největší pravděpodobností podaří dohodu nakonec prosadit. Letwin je zodpovědný za pozměňovací návrh, který zkomplikoval plány premiéra Johnsona a jeho vlády. Podle zákona schváleného v září musí britská vláda Evropské unii poslat zmíněný dopis, v němž požádá o tříměsíční odklad brexitu, pokud parlament neschválí dohodu. A ten ji v sobotu neschválil.

"Já budu stát za vládou do té doby, dokud bude tuto dohodu prosazovat. Podpořím ji, budu pro ni hlasovat," citovala Letwina televize BBC.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzům dochází trpělivost. Stupňující se požadavky homosexuálů je…

13.11.2019 22:01 Aktualizováno Před 6 lety zaplavily pařížské ulice masy odpůrců zákona, který umožnil homosexuálním párům…

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama