Covid ve Francii: Podle premiéra není důvod k panice, veřejnost vyzval k zodpovědnosti

Premiér Jean Castex dnes vyzval Francouze, aby se chovali zodpovědně a zakrývali si kvůli šíření koronaviru na veřejných místech ústa a nos. Žáci, kteří se příští týden vrátí do školních lavic, ale roušky zdarma nedostanou, řekl předseda vlády rádiu France Inter. Ve Francii se virem SARS-CoV-2 od počátku epidemie nakazilo již téměř čtvrt milionu lidí.

Jean Castex
doporučujeme

"Nikdy jsem si nemyslel, že by stát měl dělat všechno," řekl Castex, jehož vláda se dnes sešla poprvé po letní přestávce. Zodpovědnost za boj proti koronaviru podle něj musí stát sdílet s občany.

Ve Francii se koronavirem nakazilo podle úterních údajů 248.158 lidí. S covidem-19 jich 30.544 zemřelo. V posledních týdnech se ve Francii stejně jako v řadě dalších evropských zemí včetně Česka denní počet nových případů zvyšuje.

Podle Castexe ale není důvod k panice, neboť situace není taková "jako v březnu či dubnu", kdy byla v zemi epidemie na vrcholu. "Vidíte ale, že se něco děje," dodal.

Podle odborného poradce francouzské vlády Jeana-Françoise Delfraissyho, kterého dnes citovala agentura Reuters, by druhá vlna šíření koronaviru mohla Francii postihnout v listopadu.

Několik dní před začátkem školního roku premiér Castex odmítl možnost, že by stát mohl školákům poskytovat roušky zdarma. Podle něj takové opatření nepřijala "žádná země světa". "Nebudeme roušky platit rodinám, které to vůbec nepotřebují," uvedl. Nechat si předepsat ústenky od lékaře budou moci jen lidé s chatrným zdravím a zdarma je dostanou také sociálně slabší rodiny. Roušky budou muset nosit ve francouzských školách žáci zhruba od 11 let.

Příští čtvrtek vláda představí podle Castexe plán na obnovu francouzského hospodářství. V programu má být k dispozici 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama