Čtyřdenní pracovní týden? Finská vláda vyvrací spekulace

Finská vláda premiérky Sanny Marinové dnes popřela, že by uvažovala o zavedení čtyřdenního pracovního týdne. V uplynulých dnech o podobné možnosti spekulovala média. Vláda nyní raději na svém twitterovém účtu upozornila, že takové zkrácení pracovního týdne nemá v dlouhodobém programu ani na aktuální agendě, informovala agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Finsko, ilustrační foto
doporučujeme

Mladá sociálnědemokratická politička Marinová myšlenku kratšího pracovního týdne zmínila loni v srpnu jako ministryně dopravy v panelové diskuzi. Nyní však finská vláda zdůraznila, že "v této věci v poslední době nevyvíjela žádnou aktivitu".

Když se čtyřiatřicetiletá Marinová stala v prosinci premiérkou, byla v té chvíli nejmladším úřadujícím šéfem vlády na světě. O prvenství ji však nyní připravil rakouský lidovec Sebastian Kurz, který byl dnes opět jmenovaný ministerským předsedou alpské republiky.

Finové podle statistik odpracují v průměru čtyřicet hodin týdně, podobně jako Češi. Představují jednu z prvních zemí, která v letech 2016 až 2018 vyzkoušela zavedení nepodmíněného základního příjmu. Každý měsíc stát vyplácel dvěma tisícům náhodně vybraným nezaměstnaným 560 eur (asi 14.500 korun), aniž by kladl jakékoli podmínky. Experiment ukázal, že nepodmíněný základní příjem dělá lidi šťastnější, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Dostupnost práce je v posledních letech ve Finsku, které se potýká s vysokou nezaměstnaností, jedním z široce diskutovaných témat.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 19:31 Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama