Další oběť koronaviru? Maďarská demokracie, obává se odborník

NÁZOR - Covid-19 si chystá vzít další oběť, varuje Dalibor Roháč v komentáři pro server Washington Post. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute tvrdí, že touto obětí bude maďarská demokracie.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Bezprecedentní krok

Maďarský parlament má schválit nový zákon, který poskytne kabinetu premiéra Viktora Orbána právní mandát k vládnutí pomocí dekretů, a to bez časového omezení a bez dohledu zákonodárců, poukazuje Roháč. Připomíná, že vláda původně chtěla prosadit legislativu velmi rychle, již 24. března, ale postrádala potřebnou nadpoloviční většinu, aby proces urychlila.

Vládní strana Fidesz nicméně má dostatek hlasů, aby během nadcházejících dnů prosadila zákon standardní cestou, upozorňuje odborník. Drzost, s jakou Orbán uchopil moc, podle něj nemá v moderních evropské historii obdoby.

Nejen Maďarsko, ale i další evropské země vyhlašují nouzový stav a přijímají drakonická opatření, například zastavení letecké dopravy, uzavírání hranice, omezování osobní svobody či znárodňování některých sektorů ekonomiky, přiznává expert. Dodává, že evropské vlády sice potřebují volné ruce, aby mohly bezprostředně reagovat na smrtící pandemii, ale pravomoci, které získávají, jsou posuzovány parlamenty a mají zůstat v platnosti jen po omezenou dobu.

"Podobně maďarská ústava umožňuje vládě udržovat nouzový stav - platný od 11. března - je po úvodní dobu 15 dnů, po které musí požádat o souhlas parlament," pokračuje Roháč. Vysvětluje, že místo požádání parlamentu o prodloužení nouzového stavu na konkrétní dobu, po jejímž uplynutí by situaci v závislosti na potřebě opět posoudili zákonodárci, má nový maďarský zákon umožnit, aby nouzový stav platil tak dlouho, jak vláda uzná za vhodné.  

Během této doby bude pozastavena role parlamentu a vláda bude moci vládnout pomocí dekretů, nebude možné pořádat předčasné volby ani referenda a rozhodovací procedury ústavního soudu bude moci měnit jeho předseda, nastiňuje politický ekonom. Dodává, že navržená legislativa také definuje dva nové trestné činy.

Prvním z nich je porušování karantény, za které hrozí až 5 let vězení a 8 let v případě, že v jeho důsledku někdo zemře, uvádí Roháč. Za ještě problematičtější ale považuje možnost trestat až tříletým vězením šíření "nepravd" či "pokroucených skutečností" o nouzovém stavu způsobem, který může vyburcovat či ovlivnit "velkou skupinu lidí".

Na základně této legislativy vládní média již ostatně volají po stíhání opozičních politiků, kteří se provinili pouze tím, že upozorňují na nedostatečnou připravenost maďarského zdravotnictví na epidemii, konstatuje odborník. Nabádá, že namístě je důkladné zvážení, zda má Orbán dostat takto bezmeznou důvěru.

Hrozí diktatura

Orbánovo dlouholeté premiérství se vyznačuje vytrvalým útokem na vše, co omezuje jeho moc, ať už jde o soudy, občanskou společnost či média, varuje politický ekonom. Připomíná, že předchozí maďarské příklony k autoritářství byly maskovány jako nezbytná reakce na vnější hrozby - zájmy zahraničních korporací během finanční krize, "kosmopolitní elity" během uprchlické krize či filantropa Geoge Sorose, kdykoliv si to situace žádá.  

Věrný své minulosti, Orbán neváhal spojit virus s migrací, poukazuje Roháč. "Bojujeme válku na dvou frontách. První fronta se jmenuje migrace a další patří koronaviru. Existuje logické spojení mezi nimi, jelikož obojí se šíří pohybem," cituje premiérova slova.     

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je pravda, že prvním pacientem s covid-19 v Maďarsku by zřejmě íránský student, přiznává expert. Dodává, že vláda reagovala zákazem cest do Íránu a dalších zemí a vyhostila 15 íránských studentů.

Zhruba 2,5 tisíce íránských studentů v Maďarsku ale není výsledkem nekontrolované migrace organizované Bruselem, ale ve skutečnosti pramení ze záměrných Orbánových politických kroků, především postupného posilování vztahů Budapešti s Íránem a Sýrií, který se projevuje mimo jiné ve shovívaném přístupu maďarských úřadů k žádostem bohatých Syřanů o povolení k pobytu v zemi, podotýká Roháč.

Nový maďarský zákon na ochranu před koronavirem ukazuje, že Orbán si nenechá ujít závažnou krizi coby příležitost k zajištění si doživotního premiérského křesla, obává se odborník. Konstatuje, že nyní jen máloco naznačuje, že jeho sázka nevyjde, jelikož kombinace národovectví a strachu ze smrtelné a neviditelné hrozby vytváří politicky účinnou směs.

"Pokud nepřijde silný tlak z Bruselu a Washingtonu - které pochopitelně zaměstnávají naléhavější záležitosti - Maďarsko je odsouzeno, aby ze současné krize vyšlo jako celková diktatura," uzavírá Roháč.    

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Tusk se vyslovil pro ústavní změnu, která ztíží vystoupení Polska z EU

18.09.2021 17:37 Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk obvinil lídra vládnoucí strany…

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

18.09.2021 15:47 Aktualizováno V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu…

Německo hlásí 8901 případů koronaviru, méně než před týdnem

18.09.2021 08:15 V Německu přibylo za poslední den 8.901 nových případů koronaviru, což je zhruba o 2300 méně než…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Související:

Právě se děje

reklama