Důchodová reforma? Macron rozlítil Francouze, stávky a protesty pokračují

Ve Francii druhým dnem pokračují stávky a protesty proti důchodové reformě, kterou plánuje prezident Emmanuel Macron. Podle listu Le Figaro se od časného rána tvoří v okolí Paříže zácpy, dopravní komplikace způsobila stávka zaměstnanců dopravních podniků a železnic také v dalších francouzských městech. Zástupci odborů by se měli s členy vlády setkat v pondělí. Přinejmenším v Paříži se očekává, že protesty se budou konat i o víkendu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Francouzská policie
doporučujeme

Ve čtvrtek vyšlo na protest proti chystané důchodové reformě do ulic francouzských měst podle vlády přes 800.000 demonstrantů. Podle odborů CGT jich bylo 1,5 milionu. Ke stávce se připojili nejen železničáři a zaměstnanci městských dopravních podniků, ale i řidiči kamionů, učitelé, popeláři, zdravotníci, policisté, hasiči nebo zaměstnanci justice.

Ministryně solidarity a zdravotnictví Agnes Buzynová dnes v rozhovoru na stanici Europe 1 oznámila, že se v pondělí se zástupci odborářů setká. Schůzky se zúčastní také vládní pověřenec pro důchodovou reformu Jean-Paul Delevoye. Vláda podle Buzynové "pochopila hněv" Francouzů.

Elysejský palác vydal prohlášení, že prezident Emmanuel Macron je "klidný a odhodlaný reformu provést", hodlá ale "naslouchat a debatovat". Premiér Édouard Philippe by se měl k podrobnostem reformy podle prohlášení vyjádřit v polovině příštího týdne.

Odboráři už ve čtvrtek pohrozili, že stávku neukončí, dokud prezident Macron plány na důchodovou reformu nezruší. Podle Elysejského paláce je současný systém se 42 různými důchodovými plány příliš komplikovaný, finančně náročný a také nespravedlivý. Například železničáři mohou jít v současnosti do důchodu až o deset let dříve než průměrný zaměstnanec.

Také dnes stávka a protesty způsobily komplikace v dopravě. V Paříži podle agentury Reuters nejezdí deset linek metra. Zrušena byla řada spojů příměstské železniční dopravy. Železniční společnost SNCF očekává, že dnes zruší 90 procent spojů rychlovlaků TGV a 70 procent regionálních vlaků. Silnice vedoucí do Paříže ucpaly dlouhé kolony. Podle stanice dopravního webu Sytadin se celková délka kolon v okolí hlavního města v 08:00 SEČ pohybovala kolem 350 kilometrů.

Do stávky se zapojili také zaměstnanci aerolinek Air France. Zatímco ve čtvrtek se omezení způsobená stávkou dotkla i jednoho páru spojů Paříže s Prahou, dnes podle stránek ruzyňského letiště zatím žádný spoj zrušen nebyl.

Zaměstnanci státních drah SNCF už ve čtvrtek oznámili, že stávkovat budou i dnes. Pracovníci pařížského dopravního podniku RATP ale nebudou pracovat ani o víkendu. "Budeme protestovat nejméně týden a na jeho konci bude muset vláda ustoupit," řekl dnes agentuře Reuters zaměstnanec RATP Patrick Dos Santos.

Reuters připomíná, že pokusy o důchodovou reformu v minulosti ve Francii už několikrát ztroskotaly. V roce 1995 konzervativní vláda prezidenta Jacquese Chiraka ustoupila požadavkům odborů po týdnech dramatických protestů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit téměř zpečetěn. Von der Leyenová a Michel podepsali "rozvod"…

24.01.2020 11:16 Týden před plánovaným brexitem dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda…

Brexit: Na povrch vypluly další sporné body, EU hodlá být nekompromisní

24.01.2020 10:01 Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání dohody o…

Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie…

24.01.2020 09:08 Spojené státy odmítají vydat ke stíhání manželku amerického diplomata Anne Sacoolasovou, která je v…

U Berlína, kde bude mít závod Tesla, se našlo sedm bomb z války

24.01.2020 09:05 Na pozemku východně od Berlína, kde chce stavět svůj první evropský závod americký výrobce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama