EK navrhne postup proti pandemii

V evropských zemích nadále přibývá nakažených koronavirem. Ve světle zhoršující se epidemické situace dnes Evropská komise představí návrh společného postupu členských zemí v boji proti šíření onemocnění covid-19. O zpřísnění opatření v Německu bude dnes prostřednictvím videokonference s premiéry spolkových zemí jednat kancléřka Angela Merkelová. Švýcarská vláda má oznámit dlouhodobější restrikce.

Ilustrační foto
doporučujeme

Snahou nových doporučení Evropské komise je předejít komplikacím spojeným s možným uzavíráním vnitřních hranic EU, k nimž země sahaly v průběhu jarní pandemické vlny. Unijní exekutiva se dnes chystá mimo jiné státy vyzvat k dlouhodobě diskutovanému vzájemnému uznávání covidových testů, častějšímu využívání rychlotestů či lepšímu informování obyvatel o prospěšnosti očkování.

Poté, co EU poskytla Česku tři desítky plicních ventilátorů z nouzových společných zásob, by dnes měl Brusel oslovit státy k další vzájemné pomoci v krizových situacích.

Německá opatření se mají týkat uzavření barů, restaurací a zrušení veřejných akcí, napsala v pondělí tamní média. Otevřené však mají zůstat školy a obchody, ačkoliv se jich patrně přísnější režim také dotkne. V zemi se za poslední týden téměř zdvojnásobily přírůstky nově nakažených, Merkelová se však chce podobně jako lídři dalších evropských států vyhnout kompletní uzávěře, která by mohla ohrozit křehkou obnovu ekonomiky.

Federální vláda Švýcarska, kde se o víkendu opět potvrdil nejvyšší přírůstek nakažených, oznámí nová pravidla, která budou podle tamního ministra zdravotnictví Alaina Berseta trvat týdny až měsíce. Restrikce však mají být nejspíš mírnější než ty zavedené letos na jaře.

Francouzský prezident Emmanuel Macron má dnes večer promluvit ke svým spoluobčanům. Elysejský palác nezveřejnil, čeho se má jeho proslov týkat, podobné výstupy však byly v minulosti příležitostí k oznámení nových opatření, podotýká agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

04.12.2020 19:31 Aktualizováno Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s…

Řecký premiér Mitsotakis porušil koronavirová pravidla výletem do hor

04.12.2020 17:12 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se stal terčem kritiky kvůli výletu na kole do hor, kterým patrně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama