EMA chce modifikované vakcíny proti koronaviru posoudit zrychleně

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce modifikované vakcíny proti koronaviru, které nyní výrobci vyvíjejí kvůli mutacím, posoudit ve zrychleném řízení. Pro upravené verze již dříve schválených očkovacích látek nebude požadovat rozsáhlé klinické testování, řekl dnes agentuře Reuters Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Cavaleri také uvedl, že už v následujících několika dnech nejspíš o schválení své vakcíny k mimořádnému použití požádá EMA americký výrobce Johnson & Johnson. Ten už počátkem února zažádal o schválení své jednodávkové vakcíny u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pokud se Johnson & Johnson na EMA obrátí už příští týden, mohl by úřad své rozhodnutí zveřejnit zhruba v polovině března.

"Pracujeme nyní na úpravě pravidel a přepokládáme, že nebudeme žádat rozsáhlou třetí fázi testování. To nám dovolí být rychlejší," řekl Cavaleri. "Budeme chtít testování v menším rozsahu, s několika stovkami účastníků, nikoli s 30.000 či 40.000," dodal.

Vakcíny upravené speciálně pro aplikaci proti mutacím viru SARS-CoV-2, které se začaly šířit z Británie, Brazílie a Jihoafrické republiky, nyní připravují mimo jiné výrobci už dříve schválených očkovacích látek jako jsou firmy Pfizer, Moderna či AstraZeneca.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko chce vakcinační pas pro očkované a testované

08.03.2021 19:01 Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem…

EU může vývoz vakcín zablokovat znovu, tvrdí von der Leyenová

08.03.2021 18:32 Státy Evropské unie mohou kdykoli znovu zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19, jako to udělala…

Evropský regulátor EMA vyzývá státy, aby neschvalovaly Sputnik

08.03.2021 17:12 Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová…

ONLINE: Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou…

08.03.2021 16:11 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama