Evropská agentura pro léčiva (EMA)

Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

EMA nenašla spojitost mezi nepravidelnou menstruací a očkováním proti covidu

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nezjistila souvislost mezi změnami v menstruačním cyklu a očkováním proti nemoci covid-19. EMA to dnes uvedla v reakci na závěry norské studie, která naznačovala, že některé ženy po očkování silněji krvácejí. Podle EMA byly navíc všechny změny v menstruačních cyklech jen dočasné.
Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

EMA: Zatím není jasné, zda bude nutné upravit vakcíny kvůli omikronu

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že dosud stále není jasné, zda bude nutné upravit dosavadní vakcíny proti covidu-19 tak, aby byly účinné i proti nakažlivější koronavirové variantě omikron. Na tuto eventualitu je nicméně úřad připraven, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na šéfku EMA.
Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

EK schválila vakcínu Novavax. Jde o pátou očkovací látku proti covidu-19 v EU

Státy EU mohou ode dneška v boji s koronavirem nasadit již pátou vakcínu. Přípravek americké farmaceutické společnosti Novavax dnes pro dospělé schválila Evropská komise. Stalo se tak jen pár hodin poté, co dostala látka kladné doporučení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Země, které látku nakoupily, ji tak nyní mohou začít aplikovat. První dávky podle agentury Reuters zřejmě začnou přicházet v lednu, Česká republika jich má objednaných 370.000.
Evropská agentura pro léčiva (EMA)

EMA doporučila schválení dalších dvou léků proti covidu-19

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila registraci nového léku proti covidu-19 od firmy GlaxoSmithKline (GSK). Protilátkový přípravek sotrovimab, který se podává ve formě nitrožilní infuze a na trhu se objeví pod názvem Xevudy, podle výrobce u pacientů s covidem výrazně snižuje riziko vzniku vážných komplikací, hospitalizace a úmrtí.
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto.

EMA začala posuzovat účinnost další vakcíny proti covidu-19

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala posuzovat účinnost vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Firma jí dodala předběžné výsledky laboratorních testů a data z prvních klinických studií, které napovídají, že očkovací látka dokáže v těle vytvořit protilátky proti covidu, uvedla EMA v tiskové zprávě.
Evropská agentura pro léčiva (EMA)

EMA doporučila léčbu některých dospělých covidovou pilulkou firmy Merck

Evropská léková agentura (EMA) se dnes vyslovila pro léčbu covidu-19 u některých pacientů pilulkou vyvinutou farmaceutickou společností Merck. Lék s názvem molnupiravir zatím nedostal plnohodnotné povolení, podle EMA jej ale lze začít podávat dospělým lidem, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ovšem panuje u nich riziko těžkého průběhu onemocnění.
Novavax, dříve Praha Vaccines, v Jevanech u Prahy

Novavax požádal evropský regulační úřad o schválení vakcíny proti covidu

Americká farmaceutická společnost Novavax podala Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) žádost o schválení své vakcíny proti covidu-19. S odvoláním na prohlášení unijního regulátora o tom dnes informovala agentura AP. Případné doporučující stanovisko by EMA mohla vydat do několika týdnů, napsala agentura Reuters. Vakcínu následně musí schválit Evropská komise.
Očkování, ilustrační foto

Evropský regulátor posuzuje použití vakcíny Moderna u dětí od šesti let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes uvedla, že začala posuzovat použití vakcíny proti covidu-19 od farmaceutické firmy Moderna u dětí ve věku šest až 11 let. Žádost o schválení své vakcíny v této věkové skupině podala americká společnost. Rozhodnutí by mělo padnout v následujících dvou měsících.
Vakcína firmy Moderna

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Podle jejího dnešního oznámení může být posilovací dávka vakcíny Spikevax aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou.
Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

EU kvůli mutaci delta zdůrazňuje význam druhé dávky vakcíny

Dosavadní poznatky ukazují, že při očkování vakcínami od Pfizeru, Moderny nebo AstraZeneky je nutné absolvovat obě dávky pro dosažení "adekvátní" ochrany proti koronavirové mutaci delta. Ve společném prohlášení to dnes uvedly Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Mimo jiné také upozorňují, že by bylo předčasné činit závěry ohledně nutnosti třetího očkování.
Andrej Babiš

Babiš chce vyjednat Sputnik V, aby byl k dispozici po schválení EMA

Česká republika se snaží vyjednat množství ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, aby byla připravena na dodávky, pokud ji Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválí. Na tiskové konferenci po dnešním jednání se slovenským premiérem Eduardem Hegerem to řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Eviduje poptávku některých firem i občanů.
Očkování, ilustrační fotografie

Sputnikem V odmítáme očkovat, dokud nebude schválen. Jde o důvěru pacientů, říkají praktici

Sdružení praktických lékařů (SPL) odmítá očkovat proti onemocnění covid-19 ruskou vakcínou Sputnik V, dokud nebude certifikovaná od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Podle jeho předsedy Petra Šonky na odborném postoji nic nezmění ani tlak prezidenta Miloše Zemana, který očkovací látku prosazuje, a kvůli ní nedávno proběhla výměna ministrů na resortu zdravotnictví. „Žijeme v civilizované zemi, a proto se musíme řídit podle jasně stanovených pravidel, které určují autority. Je nutné rovněž zdůraznit, že i v Rusku je mnoho odpůrců vůči Sputniku V,“ řekl Petr Šonka.
AstraZeneca

Vzácné krevní sraženiny souvisejí s vakcínou AstraZeneky, uvedla EMA

Výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca. Po podrobném hodnocení desítek případů úmrtí či zdravotních obtíží k tomu dnes dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Její šéfka Emer Cookeová nicméně zdůraznila, že látka britsko-švédské společnosti je velmi efektivní a její přínos v boji proti nemoci covid-19 stále převyšuje možná rizika.
Evropská agentura pro léčiva (EMA)

Podle představitele EMA je spojitost mezi vakcínou AstraZeneca a trombózami

Podle šéfa vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombózy. Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín, to dnes řekl italskému deníku Il Messaggero. Nicméně také dodal, že poměr rizika a přínosu vakcíny je stále ve prospěch očkovacího přípravu. Vyjádření by podle něj EMA měla poskytnout během "několika hodin".
Ivermektin

WHO nedoporučila použití ivermektinu při léčbě koronaviru

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy. Podobné doporučení minulý týden vydala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dříve americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) či výrobce ivermektinu Merck.
Léky, ilustrační foto

Léková agentura chce zkoumat další možný lék na koronavirus

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes dala doporučení pro další výzkum účinků léčiva regdanvimab, které podle výrobce může snížit riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Preparát jihokorejské firmy Celltrion zatím není schválený k užívání v zemích EU, podle EMA ale první výsledky testování naznačují, že jeho nasazení může snížit počet pacientů s covidem-19, kteří potřebují hospitalizaci.
Evropská agentura pro léčiva (EMA)

EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci koronaviru

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat preparát proti parazitům ivermektin. Stanovisko vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy