Sputnikem V odmítáme očkovat, dokud nebude schválen. Jde o důvěru pacientů, říkají praktici

Sdružení praktických lékařů (SPL) odmítá očkovat proti onemocnění covid-19 ruskou vakcínou Sputnik V, dokud nebude certifikovaná od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Podle jeho předsedy Petra Šonky na odborném postoji nic nezmění ani tlak prezidenta Miloše Zemana, který očkovací látku prosazuje, a kvůli ní nedávno proběhla výměna ministrů na resortu zdravotnictví. „Žijeme v civilizované zemi, a proto se musíme řídit podle jasně stanovených pravidel, které určují autority. Je nutné rovněž zdůraznit, že i v Rusku je mnoho odpůrců vůči Sputniku V,“ řekl Petr Šonka.

V sázce je důvěra pacientů, a proto se Sdružení praktických lékařů vymezuje proti ruské vakcíně Sputnik V, dokud nebude disponovat certifikátem od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). „Často se nám v ordinacích stává, že lidé mají nedůvěru k AstraZenece, která je schválená, ale některá mediální hodnocení ji poškozují. Proto si vůbec nedovedu představit, že bychom začali očkovat Sputnikem V,“ prohlásil na tiskové videokonferenci šéf praktiků Petr Šonka.

Roste frustrace, část lékařů nedostala ještě ani dávku

S jeho názorem souzní i jeho kolega Bohumil Seifert, vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „S ohledem na bezpečí pacientů a právní jistotu lékařů zásadně doporučujeme očkování vakcínami, které jsou schválené příslušnými regulačními autoritami, což je pro nás v tomto případě Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Rovněž se obávám, že podání neschválené vakcíny by mohlo negativně zahýbat s důvěrou pacientů vůči očkování jako takovému,“ tvrdí Seifert.

Praktičtí lékaři mají stále pocit, že státu ve vakcinaci překážejí a nechápou, proč jsou upřednostňovány očkovací centra. „Vláda by si měla uvědomit, že praktici představují přirozené prostředí. S vakcinacemi máme celý rok bohaté zkušenosti, stačí jen zmínit očkování proti chřipce. A navíc neustálé otvírání dalších očkovacích center je neuvěřitelně nákladné,“ pozastavuje se nad strategií vědecký sekretář Seifert. Místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha se také podivuje, že stát nehledí na finance. „U nás je i pro zdravotní pojišťovny proces levnější, nemusíme také nabírat další pracovní síly. Dalším plusem pro nás je, že nás zejména senioři znají, mají k nám důvěru a my známe jejich obtíže, což ve velkých očkovacích centrech neplatí, tam jde jen o výkon. Naší výhodou rovněž je, že snáze naše pacienty obvoláme a můžeme je o případných změnách či přeobjednání okamžitě informovat,“ naznačil Mucha i lidskou rovinu, která je podle něj klíčová.

Předseda Sdružení Praktických lékařů Petr Šonka je v rozpacích, že stále ještě někteří kolegové nedostali do ordinací jedinou očkovací látku, ačkoli do vakcinace se praktici zapojili už začátkem března. „Pak není divu, že část kolegů je frustrovaná a emoce cloumají i s pacienty, kteří se ptají, jak je možné, že vedle v ordinaci se očkuje a u nich, kam patří, ještě vůbec ne. Distribuce stále váznou. Pro některé kraje jako je Ústecký či kraj Vysočina jsme překážkou. Naopak Jihomoravský a Zlínský kraj nám vycházejí vstříc. Dokonce tamní policisté i hasiči zde rozváželi dávky do ordinací,“ uvedl Šonka speciálně na dotaz webu EuroZprávy.cz.

Lékaře z Přeštic zaráží některé excesy, které způsobují, že se na praktiky nedostává. „Nedávno v Kadani bez rezervačního systému naočkovali během týdne přes tři a půl tisíce zájemců. Výhrady jsme měli i k Pardubickému kraji, kde do infrastruktury byli zahrnuti i pracovníci, kteří s ní nemají co do činění.“ Šonka se vymezuje i proti mobilnímu očkování. „Nevidím rád, když do místní sokolovny přijedou zdravotníci a provedou vakcinaci. Stejně tak se vymezuji proti tomu, aby v malých městysech kolem dvou tisíc lidí byla budována očkovací centra. Zbytečně se tím nahrazuje existující síť lékařů, kteří jsou zvyklí očkovat, své pacienty znají a kterým tím pádem vakcíny chybí,“ dává najevo svoji zlobu.

Očkovací centra jsou magnetem pro popularitu politiků

Mucha se domnívá, že očkovací centra dostávají přednost, neboť jsou magnetem pro politiky. „U nich se mohou vyfotit, jak přestřihávají pásku, zatímco ordinace praktiků nejsou pro ně atraktivní, na nás popularitu nezískají.“ Přístup některých krajů je pro Šonku zajímavý i z pohledu voliče. „Jsou regiony, kde je všechno u tamního vedení problém, zatímco jinde vše zařídí a vyjdou vstříc.“

U praktiků v současné době čeká na očkování přes 370 tisíc lidí. „Z toho je 42 tisíc starších osmdesáti let, 187 tisíc ve věku nad sedmdesát let a 145 tisíc chronicky nemocných. Zatím jsme za pět týdnů naočkovali 218 tisíc zájemců, za normálních okolností bychom takové číslo zvládli obsloužit za čtyři dny,“ míní Šonka. Jeho mladší kolega Mucha je ještě optimističtější. „Při počtu pět set tisíc praktiků v zemi bychom zvládli naočkovat za den pět tisíc adeptů. Každý by úplně v pohodě zvládl naočkovat deset zájemců.“ Doktoři souhlasí, že se otvírají další věkové skupiny. „Ale například nás zarazilo, že o seniorech nad 65 let jsme se dozvěděli z médií, ministerstvo zdravotnictví nás vůbec neinformovalo,“ kroutil hlavou Bohumil Seifert.

Praktičtí lékaři, kteří převážně užívají k vakcinaci AstraZenecu, Modernu a výjimečně Pfizer, věří, že se zvýšenou výrobou očkovacích látek se distribuce zlepší. „Stále se ale ještě najdou doktoři, kteří si sami pro dávky jezdí vlastním autem, anebo si najmou řidiče, jehož náklady za dopravu mu musí uhradit. Opravdu nevím, proč jsme někde přehlížení, neboť praktici jsou ochotní a mnohde provádějí vakcinaci v ordinacích i o svátcích a víkendech,“ upozornil Šonka.

Místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha upozorňuje, že s dovozem to není vždy jednoduché. „Nedávno jsme vyslyšeli prosbu Magistrátu hlavního města Prahy, abychom rozvezli očkovací látky. Jenže ministerstvu zdravotnictví se nelíbilo, že dávky vkládáme do kufrů vozů, a tak nakrátko byly naše rozvozy pozastaveny. Proto na magistrátě zůstala třetina zásob, kterou praktici v ordinacích nutně potřebovali. Poté zase přišlo povolení, že rozvážet dávky v kufrech aut můžeme. Ale zase došlo ke zbytečnému zdržení,“ netajil se kritikou Vojtěch Mucha.

Související

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

Více souvisejících

lékaři Petr Šonka (Sdružení praktických lékařů) očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Evropská agentura pro léčiva (EMA)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 43 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

včera

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

včera

včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér

Slovensko nehodlá slepě podporovat rozhodnutí Evropské unie jen proto, že si to přeje český premiér. Takto reagoval místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Richard Takáč na výzvu předsedy české vlády Petra Fialy, aby Bratislava neblokovala připravovaný 18. balík protiruských sankcí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy