Sputnikem V odmítáme očkovat, dokud nebude schválen. Jde o důvěru pacientů, říkají praktici

Sdružení praktických lékařů (SPL) odmítá očkovat proti onemocnění covid-19 ruskou vakcínou Sputnik V, dokud nebude certifikovaná od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Podle jeho předsedy Petra Šonky na odborném postoji nic nezmění ani tlak prezidenta Miloše Zemana, který očkovací látku prosazuje, a kvůli ní nedávno proběhla výměna ministrů na resortu zdravotnictví. „Žijeme v civilizované zemi, a proto se musíme řídit podle jasně stanovených pravidel, které určují autority. Je nutné rovněž zdůraznit, že i v Rusku je mnoho odpůrců vůči Sputniku V,“ řekl Petr Šonka.

V sázce je důvěra pacientů, a proto se Sdružení praktických lékařů vymezuje proti ruské vakcíně Sputnik V, dokud nebude disponovat certifikátem od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). „Často se nám v ordinacích stává, že lidé mají nedůvěru k AstraZenece, která je schválená, ale některá mediální hodnocení ji poškozují. Proto si vůbec nedovedu představit, že bychom začali očkovat Sputnikem V,“ prohlásil na tiskové videokonferenci šéf praktiků Petr Šonka.

Roste frustrace, část lékařů nedostala ještě ani dávku

S jeho názorem souzní i jeho kolega Bohumil Seifert, vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „S ohledem na bezpečí pacientů a právní jistotu lékařů zásadně doporučujeme očkování vakcínami, které jsou schválené příslušnými regulačními autoritami, což je pro nás v tomto případě Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Rovněž se obávám, že podání neschválené vakcíny by mohlo negativně zahýbat s důvěrou pacientů vůči očkování jako takovému,“ tvrdí Seifert.

Praktičtí lékaři mají stále pocit, že státu ve vakcinaci překážejí a nechápou, proč jsou upřednostňovány očkovací centra. „Vláda by si měla uvědomit, že praktici představují přirozené prostředí. S vakcinacemi máme celý rok bohaté zkušenosti, stačí jen zmínit očkování proti chřipce. A navíc neustálé otvírání dalších očkovacích center je neuvěřitelně nákladné,“ pozastavuje se nad strategií vědecký sekretář Seifert. Místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha se také podivuje, že stát nehledí na finance. „U nás je i pro zdravotní pojišťovny proces levnější, nemusíme také nabírat další pracovní síly. Dalším plusem pro nás je, že nás zejména senioři znají, mají k nám důvěru a my známe jejich obtíže, což ve velkých očkovacích centrech neplatí, tam jde jen o výkon. Naší výhodou rovněž je, že snáze naše pacienty obvoláme a můžeme je o případných změnách či přeobjednání okamžitě informovat,“ naznačil Mucha i lidskou rovinu, která je podle něj klíčová.

Předseda Sdružení Praktických lékařů Petr Šonka je v rozpacích, že stále ještě někteří kolegové nedostali do ordinací jedinou očkovací látku, ačkoli do vakcinace se praktici zapojili už začátkem března. „Pak není divu, že část kolegů je frustrovaná a emoce cloumají i s pacienty, kteří se ptají, jak je možné, že vedle v ordinaci se očkuje a u nich, kam patří, ještě vůbec ne. Distribuce stále váznou. Pro některé kraje jako je Ústecký či kraj Vysočina jsme překážkou. Naopak Jihomoravský a Zlínský kraj nám vycházejí vstříc. Dokonce tamní policisté i hasiči zde rozváželi dávky do ordinací,“ uvedl Šonka speciálně na dotaz webu EuroZprávy.cz.

Lékaře z Přeštic zaráží některé excesy, které způsobují, že se na praktiky nedostává. „Nedávno v Kadani bez rezervačního systému naočkovali během týdne přes tři a půl tisíce zájemců. Výhrady jsme měli i k Pardubickému kraji, kde do infrastruktury byli zahrnuti i pracovníci, kteří s ní nemají co do činění.“ Šonka se vymezuje i proti mobilnímu očkování. „Nevidím rád, když do místní sokolovny přijedou zdravotníci a provedou vakcinaci. Stejně tak se vymezuji proti tomu, aby v malých městysech kolem dvou tisíc lidí byla budována očkovací centra. Zbytečně se tím nahrazuje existující síť lékařů, kteří jsou zvyklí očkovat, své pacienty znají a kterým tím pádem vakcíny chybí,“ dává najevo svoji zlobu.

Očkovací centra jsou magnetem pro popularitu politiků

Mucha se domnívá, že očkovací centra dostávají přednost, neboť jsou magnetem pro politiky. „U nich se mohou vyfotit, jak přestřihávají pásku, zatímco ordinace praktiků nejsou pro ně atraktivní, na nás popularitu nezískají.“ Přístup některých krajů je pro Šonku zajímavý i z pohledu voliče. „Jsou regiony, kde je všechno u tamního vedení problém, zatímco jinde vše zařídí a vyjdou vstříc.“

U praktiků v současné době čeká na očkování přes 370 tisíc lidí. „Z toho je 42 tisíc starších osmdesáti let, 187 tisíc ve věku nad sedmdesát let a 145 tisíc chronicky nemocných. Zatím jsme za pět týdnů naočkovali 218 tisíc zájemců, za normálních okolností bychom takové číslo zvládli obsloužit za čtyři dny,“ míní Šonka. Jeho mladší kolega Mucha je ještě optimističtější. „Při počtu pět set tisíc praktiků v zemi bychom zvládli naočkovat za den pět tisíc adeptů. Každý by úplně v pohodě zvládl naočkovat deset zájemců.“ Doktoři souhlasí, že se otvírají další věkové skupiny. „Ale například nás zarazilo, že o seniorech nad 65 let jsme se dozvěděli z médií, ministerstvo zdravotnictví nás vůbec neinformovalo,“ kroutil hlavou Bohumil Seifert.

Praktičtí lékaři, kteří převážně užívají k vakcinaci AstraZenecu, Modernu a výjimečně Pfizer, věří, že se zvýšenou výrobou očkovacích látek se distribuce zlepší. „Stále se ale ještě najdou doktoři, kteří si sami pro dávky jezdí vlastním autem, anebo si najmou řidiče, jehož náklady za dopravu mu musí uhradit. Opravdu nevím, proč jsme někde přehlížení, neboť praktici jsou ochotní a mnohde provádějí vakcinaci v ordinacích i o svátcích a víkendech,“ upozornil Šonka.

Místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha upozorňuje, že s dovozem to není vždy jednoduché. „Nedávno jsme vyslyšeli prosbu Magistrátu hlavního města Prahy, abychom rozvezli očkovací látky. Jenže ministerstvu zdravotnictví se nelíbilo, že dávky vkládáme do kufrů vozů, a tak nakrátko byly naše rozvozy pozastaveny. Proto na magistrátě zůstala třetina zásob, kterou praktici v ordinacích nutně potřebovali. Poté zase přišlo povolení, že rozvážet dávky v kufrech aut můžeme. Ale zase došlo ke zbytečnému zdržení,“ netajil se kritikou Vojtěch Mucha.

Související

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 
Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

Více souvisejících

lékaři Petr Šonka (Sdružení praktických lékařů) očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Evropská agentura pro léčiva (EMA)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 55 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 2 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy