EU kvůli mutaci delta zdůrazňuje význam druhé dávky vakcíny

Dosavadní poznatky ukazují, že při očkování vakcínami od Pfizeru, Moderny nebo AstraZeneky je nutné absolvovat obě dávky pro dosažení "adekvátní" ochrany proti koronavirové mutaci delta. Ve společném prohlášení to dnes uvedly Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Mimo jiné také upozorňují, že by bylo předčasné činit závěry ohledně nutnosti třetího očkování.

Prohlášení unijních agentur potvrzuje dřívější varování expertů, že dvoudávkové vakcíny po absolvování poloviny očkovacího schématu poskytují v případě delty výrazně slabší ochranu než po obou injekcích. Varianta koronaviru dříve označovaná jako indická je hodnocena jako až o 60 procent nakažlivější než varianta alfa, která byla zpočátku nazývána britskou mutací. EMA a ECDC dodávají, že delta také může být spojena s vyšším rizikem hospitalizace a mohla by v Evropě vážně podkopat snahy o zkrocení covidu-19.

"Dodržování doporučeného vakcinačního postupu v souladu s informacemi od výrobce je klíčové, pokud chceme dosáhnout nejvyšší úrovně ochrany před virem. (...) Předběžné důkazy naznačují, že k poskytnutí adekvátní ochrany proti variantě delta jsou potřebné obě dávky dvoudávkových vakcín proti covidu-19 jako jsou Comirnaty, Spikevax nebo Vaxzevria," uvádí agentury, přičemž uvedly oficiální názvy očkovacích látek firem Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

Pfizer mezitím společně se svým partnerem BioNTech začal prosazovat rozšíření vakcinačního režimu na tři dávky, po nichž je údajně úroveň vytvořených protilátek několikanásobně vyšší než po dvou dávkách. Americké úřady zatím podávání třetí dávky nepovažují za nutné a zavedení této praxe dnes nepodpořily ani EMA a ECDC.

"V tuto chvíli je příliš brzy na to potvrdit, zda a případně kdy bude potřebná dodatečná dávka vakcín proti covidu-19, protože není k dispozici dostatek dat z vakcinačních kampaní a probíhajících studií, která umožňují pochopit, jak dlouho ochrana vyvolaná vakcínami vydrží," píše se ve společném prohlášení.

Agentura EMA dnes kromě toho aktualizovala informace o možných rizicích spojených se schválenými vakcínami. Podle agentury Reuters například uvedla, že analyzuje několik nahlášených případů Guillainova-Barrého syndromu (GBS) po naočkování vakcínou od firmy Johnson & Johnson. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) tento týden vydal varování, že daný preparát může zvýšit riziko vzniku této vzácné poruchy imunitního systému.

EMA v novém hlášení hovoří o 15 případech výskytu GBS zaznamenaných do 27. června v EU, potažmo v Evropském hospodářském prostoru, kde se údajně do 20. června aplikovalo asi sedm milionů dávek vakcíny od Johnson & Johnson. "V této fázi dostupná data ani nepotvrzují, ani nevylučují příčinný vztah s vakcínou," uvádí evropský regulátor.

Související

Více souvisejících

očkování Evropská agentura pro léčiva (EMA) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 35 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 40 minutami

před 41 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy