Estonsko má nového prezidenta, vědec Karis složil přísahu

Estonsko má nového prezidenta. Třiašedesátiletý vědec a dosavadní ředitel Estonského národního muzea Alar Karis dnes složil přísahu, a stal se tak pátou hlavou státu od roku 1991, kdy Estonsko získalo nezávislost na Sovětském svazu. V zahraniční politice chce Karis zachovat orientaci země na Západ, poznamenala agentura DPA.

"Sledujeme svět, kde (...) je demokratických států méně než autoritářských režimů, kde se zápas světových mocností přesunul z Evropy k Tichému oceánu a kde se Evropa sama někdy dohaduje, jakým směrem se vydat," pronesl podle zpravodajského serveru ERR ve své první řeči v roli prezidenta Karis. Tato skutečnost však podle něj neznamená, že by kolísala estonská zahraniční politika. "Víme, co potřebujeme: silnou, sjednocenou Evropu a neochvějnou transatlantickou spolupráci," prohlásil.

Odborník na molekulární a buněčnou biologii dnes v úřadu nahradil první ženu, která stanula v čele této pobaltské zemi - bývalou ekoložku a ekonomku Kersti Kaljulaidovou. Karise do čela země zvolil na příštích pět let letos v srpnu parlament.

V Estonsku, které má 1,3 milionu obyvatel a je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance, spočívá většina výkonné moci v rukou premiéra. Role prezidenta je převážně ceremoniální. Hlava státu je nicméně nejvyšším velitelem ozbrojených sil, jmenuje členy vlády, podepisuje zákony a má možnost je vetovat.

Související

Alar Karis

Estonský parlament zvolil novým prezidentem Karise

Estonský parlament dnes zvolil dosavadního ředitele národního muzea Alara Karise novým prezidentem země. Jediný kandidát v pondělí nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu, tedy nejméně 68 ze 101 hlasů. V dnešním druhém kole jej ale podpořilo 72 zákonodárců, uvedla agentura AP.

Více souvisejících

Alar Karis estonsko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy