Situace na českém trhu je kritická. EU poslal rázné varování

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) zveřejnil řadu varování týkající se zranitelnosti trhu s byty ve střednědobém výhledu. Týká se to 11 zemí, včetně České republiky, které doporučil závazné přijetí loňského omezení hypoték od České národní banky. Rizika vidí v úrovni zadlužení domácností nebo rostoucích cenách nemovitostí.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

ESRB má mandát vydávat varování, jsou-li zjištěna závažná systémová rizika, a vydávat doporučení k nápravným opatřením k řešení těchto rizik. Varování, které je počáteční fází intervence, byla zaslána příslušným ministrům těchto pěti zemí: České republiky, Německa, Francie, Islandu a Norska. Poté byla zaslána doporučení, které by odstranily rizika ministrům těchto šesti zemí: Belgii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku a Švédsku, napsali ESRB ve své tiskové zprávě.

Zranitelnost je v mnoha zemích, které obdržely varování a doporučení, spojena s úrovní zadlužení domácností, růstem hypotečních úvěrů a známkami uvolnění úvěrových standardů. Některé země jsou zranitelné kvůli růstu cen nemovitostí nebo nadhodnocení rezidenčních nemovitostí.

ESRB hodnotila samotné Česko a za největší ohrožení označila vysoké nadhodnocení cen nemovitostí spojené s vysokým růstem úvěrů na bydlení a uvolnění standardů k poskytování úvěrů. To zvyšuje riziko nesplácení úvěrů v případě změny ekonomického vývoje. Růst cen nemovitostí překonal ve střednědobém období růst příjmů domácností.

„Česká národní banka (ČNB) není vydáním varování ani důvody, které k němu vedly, překvapena. Sama již dlouho považuje právně nezávazný charakter svých opatření proti rizikům spojeným s poskytováním hypotečních úvěrů za zdroj systémového rizika,“ komentoval stanovisko ESRB guvernér ČNB Jiří Rusnok pro server iDNES.

Podle ČNB patří Česko k malé skupině zemí EU, ve kterých centrální banka nemá možnost reagovat na zjištěná rizika právně závaznými opatřeními. Centrální banka by měla získat tuto pravomoc díky novele zákon o ČNB. Vláda normu schválila, teď ji musí schválit ještě Parlament a podepsat prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama