Europol varuje před falešnými vakcínami prodávanými na internetu

Rozbíhajícího se očkování proti covidu-19 v zemích Evropské unie využívají podvodníci, kteří na internetu nabízejí falešné vakcíny. Lidé by se proto měli mít na pozoru a neuvěřit nikomu, kdo jim nabízí očkování ke koupi mimo systém organizovaný úřady. Prohlásila to šéfka Europolu Catherine De Bolleová, podle níž podvodů a dalších zločinů spojených s pandemií stále přibývá.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Krize vyvolala nejistotu, mnoho lidí má obavy. Zločinci na to reagují, dokážou identifikovat jejich strach a zneužít ho," řekla v neděli De Bolleová belgickému listu De Zondag.

Policejní agentura EU podle ní minulý týden začala spolupracovat s nejmenovanou unijní zemí, kde byly podvodné vakcíny objeveny. Na webu už přitom policisté zaznamenali více případů.

"Chtěla bych lidi varovat, aby nenakupovali léčiva na pochybných webech," prohlásila bývalá náčelnice belgického policejního sboru. U vakcín je podle ní jednoznačná logika - v EU nejsou ve volném prodeji, takže kdo je chce dostat, měl by se obrátit na vládu a přizpůsobit se očkovací strategii svého státu. Vakcíny prodávané na internetu jsou s největší pravděpodobností podvržené.

Europol již minulý týden upozornil na rozšíření prodeje zfalšovaných osvědčení o covidových testech. Policisté zadrželi několik prodejců podvržených dokumentů, které si lidé mohli koupit na letištích ve Francii, Nizozemsku či Španělsku za cenu až několikanásobně převyšující skutečný test.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama