Evropská komise podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) dnes zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám vzpamatovat se z nejtěžších dopadů koronavirové krize. Brusel v rámci nového sytému podpory krátkodobého zaměstnávání nabízí členským zemím až 100 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč), které si chce komise vypůjčit s použitím vládních záruk.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

EK chce také rozšířit už vytvořený krizový investiční fond o další peníze určené na kohezní politiku. Hodlá také nabídnout zemědělcům pružnější čerpání peněz z fondů společné zemědělské politiky.

"Každé dostupné euro v rozpočtu EU bude využito na řešení koronavirové krize. Všechna pravidla budou uvolněna, aby umožnila rychlý a efektivní tok peněz," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, která nový balíček opatření představila.

Komise podle ní podpoří takzvaný kurzarbeit, díky němuž si budou moci udržet práci lidé v odvětvích, kde by jinak byly firmy nuceny kvůli problémům způsobeným pandemií propouštět. Systém podpory označený zkratkou SURE má pomoci vládám všech zemí, kterým chce komise poskytnout finance do celkové zmíněné výše. Aby si mohla půjčit na trhu, chce využít garancí poskytnutých samotnými vládami, což musí schválit členské země. Finanční podporu kurzarbeitu již oznámily vlády několika států včetně Česka.

Komise chce k dosavadním 37 miliardám eur (zhruba bilion Kč) z kohezní politiky, které už vyhradila na nouzové použití, uvolnit další peníze původně určené na rozvojové projekty, jež by měly nově sloužit pro zdravotnictví a zasažená odvětví v jednotlivých státech.

Finance sloužící na pokrytí potřeb spojených s pandemií budou státy moci převádět mezi jednotlivými fondy (Evropským fondem pro regionální rozvoj, Evropským sociálním fondem a Kohezním fondem). Peníze budou moci i pružně proudit mezi jednotlivými regionálními úrovněmi či tematickými oblastmi. Státy se navíc nebudou muset v některých případech podílet na projektech vlastním spolufinancováním.

"To je bezprecedentní a opravňuje nás k tomu mimořádná situace, která nastala kvůli šíření koronaviru," zdůvodnila mimořádnou flexibilitu fondů komise.

V rámci podpory zemědělství a venkova budou členské země nově moci čerpat z peněz nevyužitých v programech rozvoje venkova, které by jinak musely vracet do společného rozpočtu. Zemědělci budou podle komise mít možnost vzít si zvýhodněné úvěry až do výše 200.000 eur.

Brusel také vyčlení na nouzové potřeby spojené s krizí další tři miliardy eur, z nichž desetina půjde na nákup zásob ochranných prostředků a lékařského vybavení pro rezervní fond unie. O rozdělování zbylých 2,7 miliardy eur bude komise rozhodovat podle aktuálního vývoje pandemie a nejakutnějších potřeb zasažených zemí a regionů.

Aby mohly z návrhů komise členské země začít profitovat, musí je nejprve schválit Evropský parlament a Rada EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko neotevřelo některé přechody s Českem, Hamáček situaci řeší

26.05.2020 14:33 Některé přechody s Rakouskem nejsou otevřené, přestože ode dneška rozhodnutím vlády mají být.…

Střet Fica s Pellegrinim. Straně Směr-SD hrozí podle médií rozkol

26.05.2020 13:09 Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD), kteří po porážce v únorových volbách skončili po…

V Itálii začal obří průzkum promořenosti

26.05.2020 10:31 V Itálii začal rozsáhlý průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká…

Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

26.05.2020 08:44 Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy