Evropská komise věnuje turecké pobřežní stráži 50 miliony eur

Evropská komise chce podpořit Turecko v aktivním pátrání po migrantech mířících do Evropy, kterých v poslední době nehledě na dohodu mezi Evropskou unií a Ankarou přibývá. Brusel proto vyčlenil 50 milionů eur (1,3 miliardy korun), které by měly pomoci zvláště turecké pobřežní stráži.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

Prohlásil to dnes zástupce šéfa generálního ředitelství EK pro vztahy se sousedními zeměmi Maciej Popowski, podle něhož by finance Brusel mohl vzít z fondu určeného na přípravu Turecka na možné budoucí členství v unii.

Řecko se v současné době vyrovnává s novým nárůstem počtu migrantů mířících do Evropy takzvanou balkánskou cestou. Podle úřadů jsou počty nejvyšší od roku 2016, kdy EU s Tureckem uzavřelo dohodu, na jejímž základě Turecko přestalo pouštět převážně syrské uprchlíky směrem do Evropy. Řecko a další dotčené státy proto žádají o uvolnění nových financí, jimiž nyní Ankara spolupráci podmiňuje.

"Měly by přispět ke zvýšení kapacity turecké pobřežní stráže při pátracích a záchranných operacích," řekl o plánu věnovat Turecku přibližně 50 milionů eur Popowski v dnešní debatě s europoslanci.

Někteří členové europarlamentních výborů ale zpochybňovali smysl další spolupráce s Tureckem v souvislosti s jeho vojenskými akcemi na severovýchodě Sýrie. Europoslanci dávali najevo rovněž obavy o osud migrantů, které chce Ankara vracet do Sýrie.

Členské státy se v říjnu shodly na zastavení vývozu zbraní do Turecka kvůli jeho vpádu do Sýrie, kde chce Ankara vytvořit bezpečnou zónu. Podle evropských zemí jde však o záminku pro to, aby Turecko z území u svých hranic vytlačilo kurdské milice, které pokládá za teroristy.

Popowski zdůraznil, že se EU nebude finančně podílet na tureckém zajištění podmínek pro migranty, které chtějí turecké úřady vracet do oblastí "kde jsou porušována práva místních obyvatel".

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová byla na Národní třídě už dnes. Proces změny podle ní není u konce

12.11.2019 17:39 Změny, které nastaly v listopadu 1989, jsou započaté, ale ne dokončené. Lidé musí cítit sociální…

V Polsku se sešel nově zvolený Sejm. Na úvod mluvil prezident Duda

12.11.2019 17:26 V Polsku se dnes na své ustavující schůzi sešel parlament, o jehož složení Poláci rozhodli ve…

Evropa se 17. listopadu rozsvítí v barvách české trikolory

12.11.2019 17:21 U příležitosti 30. výročí sametové revoluce se některé evropské monumenty rozsvítí 17. listopadu v…

Obranná spolupráce EU a NATO dle Mogheriniové nikdy nebyla lepší

12.11.2019 17:10 Obranná spolupráce Evropské unie a Severoatlantické aliance je nyní těsnější a konkrétnější než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama