Evropská komise věnuje turecké pobřežní stráži 50 miliony eur

Evropská komise chce podpořit Turecko v aktivním pátrání po migrantech mířících do Evropy, kterých v poslední době nehledě na dohodu mezi Evropskou unií a Ankarou přibývá. Brusel proto vyčlenil 50 milionů eur (1,3 miliardy korun), které by měly pomoci zvláště turecké pobřežní stráži.

uprchlíci
doporučujeme

Prohlásil to dnes zástupce šéfa generálního ředitelství EK pro vztahy se sousedními zeměmi Maciej Popowski, podle něhož by finance Brusel mohl vzít z fondu určeného na přípravu Turecka na možné budoucí členství v unii.

Řecko se v současné době vyrovnává s novým nárůstem počtu migrantů mířících do Evropy takzvanou balkánskou cestou. Podle úřadů jsou počty nejvyšší od roku 2016, kdy EU s Tureckem uzavřelo dohodu, na jejímž základě Turecko přestalo pouštět převážně syrské uprchlíky směrem do Evropy. Řecko a další dotčené státy proto žádají o uvolnění nových financí, jimiž nyní Ankara spolupráci podmiňuje.

"Měly by přispět ke zvýšení kapacity turecké pobřežní stráže při pátracích a záchranných operacích," řekl o plánu věnovat Turecku přibližně 50 milionů eur Popowski v dnešní debatě s europoslanci.

Někteří členové europarlamentních výborů ale zpochybňovali smysl další spolupráce s Tureckem v souvislosti s jeho vojenskými akcemi na severovýchodě Sýrie. Europoslanci dávali najevo rovněž obavy o osud migrantů, které chce Ankara vracet do Sýrie.

Členské státy se v říjnu shodly na zastavení vývozu zbraní do Turecka kvůli jeho vpádu do Sýrie, kde chce Ankara vytvořit bezpečnou zónu. Podle evropských zemí jde však o záminku pro to, aby Turecko z území u svých hranic vytlačilo kurdské milice, které pokládá za teroristy.

Popowski zdůraznil, že se EU nebude finančně podílet na tureckém zajištění podmínek pro migranty, které chtějí turecké úřady vracet do oblastí "kde jsou porušována práva místních obyvatel".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Alpské země se chystají na zimní sezonu během koronaviru, Itálie…

24.11.2020 16:40 V Polsku v nadcházející zimní sezoně budou moci při dodržování přísných hygienických předpisů…

Evropa musí mít vlastní politickou strategii. Jinak bude míčem pro hru…

24.11.2020 16:00 Evropa může očekávat od zvolení demokrata Joea Bidena novým americkým prezidentem zlepšení vztahů…

Pařížští policisté během evakuace tábora bili a kopali migranty, je…

24.11.2020 15:53 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil interní policejní vyšetřování pondělního zákroku…

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 14:04 Aktualizováno Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama