Evropská léková agentura chce o remdesiviru rozhodnout zrychleně

Evropská léková agentura (EMA) chce urychlit proces schvalování léku remdesivir, po kterém se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili. V tiskové zprávě dnes uvedla, že by rozhodnutí o podmínečné registraci mohlo padnout během několika týdnů. Ve Spojených státech úřady již na počátku května povolily nouzové a omezené používání remdesiviru.

Remdesivir
doporučujeme

"Hodnocení přínosů a rizik remdesiviru provádíme ve zrychleném řízení a posudek by mohl být vydán během několika týdnů," uvedla dnes EMA, která je agenturou Evropské unie se sídlem v Amsterodamu. Záležet podle ní bude na tom, jak podrobná data společnost Gilead Sciences v žádosti o podmínečnou registraci (takzvanou CMA) dodala.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už na počátku května povolil nouzové a omezené používání léku remdesivir při léčbě pacientů s covidem-19. Učinil tak poté, co předběžné výsledky studie zaštítěné vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID) ukázaly, že při podání remdesiviru se doba uzdravování z nemoci covid-19 u pacientů zkrátí o 31 procent, tedy asi o čtyři dny.

Remdesivir vyvinul tým společnosti Gilead Sciences pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Původně měl sloužit v boji s HIV a ebolou. V současnosti není kvůli chybějící registraci v Evropské unii dostupný na trhu, pacienti v některých zemích včetně Česka jej ale dostávají v rámci klinických testů. Remdesivir se pacientům podává nitrožilně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku přibylo nejvíce nakažených od druhé poloviny dubna

08.07.2020 12:01 Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé…

Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

08.07.2020 11:46 Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s…

Rakousko zesílí kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem

08.07.2020 11:33 Rakousko vydalo kvůli koronaviru varování před cestami do Rumunska, Bulharska a Moldavska. Lidé,…

Imunolog pochybuje o kolektivní imunitě. Koronavirus podle něj neslábne

08.07.2020 10:15 Kolektivní imunity může být dosaženo, pokud je virem nakaženo dostatečné množství lidí. Vědci a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy