Evropští politici budou jednat o tom, jak dostat státy z koronavirové krize

Několik různých jednání o cestě z koronavirové krize čeká dnes představitele evropských zemí. Premiéři visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) budou především o společném boji proti pandemii hovořit prostřednictvím videospojení s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Šéfové vlád Bulharska, Rumunska, Řecka a Srbska se zase při své videokonferenci chtějí bavit hlavně o otevírání hranic před letní turistickou sezónou. Dálková jednání o následcích koronavirového výpadku čekají ministry financí a kultury Evropské unie.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
doporučujeme

Videosummit Merkelové s visegrádskými premiéry je náhradou za vrcholné jednání, které lídři plánovali v rámci českého předsednictví visegrádské skupiny. Podle německého kancléřství se bude vedle pandemie hovořit i o evropské ekonomice, regionální spolupráci a zahraniční politice.

Evropské země postupně uvolňují restrikce vynucené šířením viru. Zvláště jihoevropské státy s ekonomikou postavenou na turistickém ruchu přitom tlačí na to, aby se před letními prázdninami otevřely hranice. Téma, které budou mít ve středu na stole unijní ministři odpovědní za turistiku, dnes proberou premiéři čtveřice balkánských států.

Podporou ekonomik zasažených koronavirovým výpadkem se dnes budou zabývat unijní ministři financí. Diskutovat chtějí o realizaci dosud schváleného balíčku podpory ve výši 540 miliard eur (15 bilionů korun), stejně jako o očekávaném fondu oživení ekonomik, jehož návrh má Evropská komise představit příští středu.

Dnes také druhým a závěrečným dnem pokračuje zasedání hlavního orgánu Světové zdravotnické organizace, kterým je Světové zdravotnické shromáždění. Na úvod jeho jednání v pondělí generální tajemník OSN António Guterres podpořil požadavek nezávislého vyšetření původu současné pandemie, po němž volají Spojené státy či Evropská unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko rozvolnilo režim, ruší kontroly na hranicích s Českem

03.06.2020 13:39 Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka,…

Volby polského prezidenta budou 28. června

03.06.2020 13:30 Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12.…

Po uvolnění cestování se v Itálii někde už ráno tvořily kolony

03.06.2020 12:48 Uvolnění cestování pro Italy mezi jednotlivými regiony po tříměsíčním zákazu kvůli pandemii covidu…

Slovensko uvolnilo omezení, část firem ale činnost neobnovila

03.06.2020 12:26 Na Slovensku i po dnešním zrušení dalších karanténních omezení v souvislosti s koronavirem zůstala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy