Exmilenka bývalého španělské krále: Miliony eur mi dal z lásky

Bývalý španělský král Juan Carlos I. (82), který se nedávno odstěhoval ze země, zatím do Spojených arabských emirátů, měl podle jeho někdejší milenky Corinny Larsenové nejspíš "stovky" účtů v cizině. Larsenová to uvedla v dnes zveřejněném rozhovoru s BBC. V něm také tvrdí, že 65 milionů eur (téměř 1,7 miliardy Kč) jí v roce 2012 poslal král na švýcarské konto z lásky. Původ peněz, které mohly podle spekulací tisku být odměnou za ovlivnění zakázky v Saúdské Arábii, nekomentovala. "To nechám na švýcarském prokurátorovi," uvedla Larsenová, která čelí v jiné kauze vyšetřování kvůli podezření z korupce.

"Zdá se mi zvláštní, že ze čtyřicetiletého modu operandi rodinného podniku se zaměřují na jednu osobu. A tou osobou jsem já...Protože v jiných jurisdikcích musí být stovky účtů," řekla BBC německo-dánská podnikatelka Larsenová (56) s odkazem zřejmě na čtyřicetiletou vládu Juana Carlose I. Ten se trůnu vzdal v roce 2014 ve prospěch svého syna Felipeho VI. v naději, že syn vylepší pošramocený obraz španělské monarchie.

Kromě Felipeho švagra, později odsouzeného za zpronevěru a daňové podvody, pokazil tehdy pověst královské rodiny i sám Juan Carlos I., když si v době ekonomické krize v roce 2012 tajně vyrazil na lov slonů do Botswany. Doprovázela ho tam i Larsenová. "Nechtěla jsem tam jet," řekla nyní BBC s tím, že měla předtuchu, že se stane něco zlého. A stalo. Král v Botswaně uklouzl, zlomil si nohu v krčku a musel být operován v Madridu.

Tehdy také místní tisk přestal plnit tichou dohodu o nepropírání králových milenek. "Cesta do Botswany byla v tomto klíčová. Zaprvé král byl otevřeně nevěrný královně Sofii, zadruhé navštívil zemi, kde Španělsko nemělo diplomatické zastoupení a zatřetí šlo o drahý výlet a nikdo nevíme, kdo to platil," řekl BBC španělský novinář José Antonio Zarzalejos.

Larsenová, dříve známá pod aristokratickým jménem Sayn-Wittgensteinová podle bývalého manžela, BBC také řekla, že se s králem seznámila v roce 2004 na střeleckých závodech. "Měl problém se zbraní a já se v nich vyznám, tak jsem mu poradila," uvedla s tím, že tehdy už měla dvě děti a žila v Londýně. Když se ho prý ptala na královnu, řekl jí, že v soukromí mají každý svůj život, ale navenek musí společně reprezentovat korunu. "Král tehdy právě ukončil téměř dvacetiletý vztah s jinou ženou, která také zaujímala důležité místo v jeho srdci," uvedla Larsenová.

Juan Carlos I. se ze Španělska odstěhoval s tím, že nechce komplikovat vládnutí svého syna veřejným ohlasem na "některé minulé události ze svého soukromého života". Někteří jeho odchod označili za útěk před justicí, ač Juan Carlos I. trestně stíhán není a slíbil, že soudům bude k dispozici.

Letošní rozruch kolem nepravostí Juana Carlose I. rozvířilo vyšetřování údajných úplatků za zakázku na vysokorychlostní železnici v Saúdské Arábii. Podezření na krále padlo kvůli nahrávkám, jež policie zabavila před pár lety bývalému policejnímu komisaři Josému Villarejovi vyšetřovanému kvůli korupci, praní špinavých peněz či prodeji kompromitujících informací. Na jedné z nahrávek jistá žena, podle médií Larsenová, hovoří o tajných kontech krále v cizině. "Jak získává peníze? Nastoupí do letadla, jede do arabských zemí a vrátí se s hotovostí v kufrech," tvrdí žena na jedné z nahrávek podle serveru BBC Mundo.

Larsenová také BBC řekla, že když s ní král vztah po výletu do Botswany ukončil, navštívil ji v Londýně šéf španělské tajné služby (CNI) a králův přítel Félix Sanz Roldán a nabádal ji, aby nehovořila s novináři. "Félix Sanz nebyl jediný, kdo králi říkal, že vztah s Corinnou je nebezpečný a že se jí nedá věřit," citoval server BBC profesora Fernanda Ruedu z madridské univerzity. Na otázku BBC, co si myslí o obviněních Larsenové na adresu Juana Carlose, odpověděl: "Nikdo neví, jestli je to pravda, nebo ne".

Související

Více souvisejících

Král Juan Carlos I. (Španělsko) Španělsko politika peníze spojené arabské emiráty Madrid

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

"Ostudný podvodník Biden." Trump kvůli Izraeli zaútočil na amerického prezidenta

Americký exprezident Donald Trump tvrdí, že jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden stojí na straně hnutí Hamás, když pohrozil zastavením dodávek amerických zbraní Izraeli. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy