Fico vyhrožoval Kiskovi? Policie rozhodla, trestní stíhání zastaveno

Elitní jednotka slovenské policie zastavila trestní stíhání, které se týkalo údajného vydírání již bývalého prezidenta Andreje Kisky expremiérem Robertem Ficem. Informovala o tom dnes slovenská média s odvoláním na vyjádření slovenského policejního prezidia.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Kiska, bývalý slovenský prezident
doporučujeme

Kiska nařkl Fica, že mu vyhrožoval v době, kdy se expremiér snažil dostat do funkce předsedy ústavního soudu, s čímž Kiska ještě z pozice hlavy státu nesouhlasil. Soudce ústavního soudu na Slovensku vybírá ze širšího seznamu kandidátů prezident, který také jmenuje předsedu tohoto vrcholného slovenského justičního orgánu.

Podle vyšetřovatele nebylo prokázáno, že v případu údajného vydíraní Kisky došlo k trestnému činu.

Kiska v reakci na zastavení stíhání v tiskovém prohlášení uvedl, že trestní oznámení v případu on sám nepodal a že v kauze vypovídal z důvodu, že jej policie předvolala k výslechu. Kiskovi skončilo pětileté funkční období v úřadu prezidenta v polovině letošního června. Slovenský exprezident se pak podílel na vzniku nové strany Za lidi, se kterou se chce ucházet o přízeň voličů v nadcházejících parlamentních volbách plánovaných na konec února příštího roku.

Oba bývalí nejvyšší představitelé země měli dlouhodobě napjaté vztahy už od roku 2014, kdy Kiska porazil šéfa strany Směr-sociální demokracie Fica v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu.

Fico se letos v únoru krátce před volbou kandidátů na ústavní soudce v parlamentu kandidatury vzdal, přičemž přiznal, že chtěl stát v čele soudu. Den poté, co Fico odstoupil z voleb kandidátů na ústavní soudce, policie obvinila jednatele Kiskovy rodinné firmy KTAG z daňového deliktu.

Kiska pak tvrdil, že trestní stíhání jednatele KTAG je Ficovou mstou za to, že ho již předem odmítl jmenovat předsedou ústavního soudu. Vyjádřil se rovněž, že po skončení mandátu prezidenta bude za daňový delikt KTAG zřejmě obviněn i on sám. Kiska ve zmíněné kauze podle dostupných informací obviněn dosud ovšem nebyl.

Vyšetřování společnosti KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 09:56 O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Dohoda o brexitu bude už tento týden? Čas kvapí, řada politiků je skeptická

15.10.2019 09:39 Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie je stále ještě možné uzavřít tento týden. Před…

Uprchlíci se porvali na ostrově Samos, záhy vypukl požár. Zasahovala…

15.10.2019 08:14 Při potyčkách a požáru v přeplněném uprchlickém táboře na řeckém ostrově Samos bylo v pondělí večer…

Nová dohoda o brexitu vázne, ve hře je další summit EU

15.10.2019 07:26 Dosažení brexitové dohody mezi Evropskou unií a Británií se tento týden ještě před unijním summitem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama