Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém webu francouzský hospodářský list Les Echos s odvoláním na nejmenované "spolehlivé zdroje". Od francouzského listu mezitím převzala toto odhalení i další média, úřady se nicméně zdržují vyjádření.

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

"Bez komentáře," uvedlo francouzské velvyslanectví v Moskvě. "Nekomentujeme," odvětilo dnes ruské ministerstvo zahraničí na dotaz agentury Interfax.

Koncem loňského roku byl podle francouzského deníku přistižen při špionáži pracovník ruského velvyslanectví v Paříži, oficiálně se věnující ekonomickým záležitostem. Francie jej následně vyhostila. Rusko v odvetě vyhostilo jednoho z pracovníků ekonomického úseku francouzského velvyslanectví v Moskvě. O podniknutých krocích ale úřady veřejně neinformovaly.

V únoru ruské ministerstvo zahraničí veřejně oznámilo, že vyhostilo estonského diplomata v odvetě za vyhoštění ruského diplomata z Tallinnu. Mluvčí ruské diplomacie při této příležitosti zdůraznila, že vyhoštění ruského diplomata bylo "naprosto bezdůvodné". Ministerstvo zahraničí si předvolalo estonského velvyslance, kterému byl předán "rozhodný protest" a také byl informován o vyhoštění jednoho z diplomatů z estonského zastoupení v Moskvě. Moskva podle mluvčí důsledně usiluje o rozvoj vztahů dobrého sousedství, ale "estonská strana opět předvedla, že není připravena překonat své ničím nevyprovokované nepřátelství".

Ještě dříve Rusko vyhostilo po diplomatovi z Německa, Polska a Švédska za údajnou účast na protivládních protestech - a oznámilo tento krok právě během návštěvy šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Dotčené tři státy zareagovaly recipročně, jak je v diplomacii obvyklé, a vyhostily po jednom ruském diplomatovi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama