Francie doplatila na neodložení voleb. Koronavirem se nakazila řada komisařů

Na příznaky nemoci způsobené koronavirem si ve Francii stěžuje stále více členů komisí, které dohlížely na první kolo komunáních voleb. Informovala o tom dnes agentura AFP i další francouzská média.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Édouard Philippe a Emmanuel Macron
doporučujeme

Francouzi 15. března vybírali nové vedení více než 35.000 měst a obcí a to navzdory obavám, že by se lidé při hlasování mohli nakazit koronavirem. Druhé kolo místních voleb, které se mělo původně konat 22. března, bylo nakonec odloženo.

"Neměli jsme správné vybavení: Ani radnice, ani prefektura nám nedali k dispozici roušky. Měli jsme jen hrstku rukavic a láhev dezinfekce," řekl stanici Franceinfo 40letý Olivier, který byl předsedou komise v jedné z volebních místností v Lyonu. Nyní trpí bolestmi hlavy, svíráním hrudníku a ztrátou chuti k jídlu, tedy několika z popsaných příznaků nemoci COVID-19.

Některá francouzská města, například Montmagny, Franconville, Mitry-Mory či Billom už na sociálních sítích své občany varovaly, že někteří volební komisaři z jejich měst mají pozitivní testy na koronavirus nebo přímo symptomy nemoci COVID-19. Pozitivní testy vyšly také některým kandidátům, například dosavadnímu starostovi města Nice Christianovi Estrosimu.

První kolo francouzských komunálních voleb se v polovině března konalo v době, kdy měla Francie již 5400 potvrzených případů nákazy koronavirem a 120 obětí. Prezident Emmanuel Macron a vláda premiéra Édouarda Philippea už před hlasováním čelila kritice, že volby neodložila. K volebním urnám nakonec přišlo rekordně málo voličů. Účast činila jen 44,66 procenta.

Rozhodnutí o odkladu druhého kola voleb padlo už den po konání toho prvního. Vláda chce nyní druhé kolo uspořádat 21. června. Z řady převážně menších obcí se ale ozývají hlasy, které žádají, aby se výsledky prvního kola anulovaly a volby se zopakovaly.

Podle poslední bilance z úterního večera Francie evidovala celkem 22.300 lidí nakažených koronavirem a 1100 pacientů, kteří nemoci COVID-19 podlehli.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má na světě přes 30 000 obětí

29.03.2020 16:11 Pandemie koronaviru si na světě vyžádala už přes 30.000 obětí, více než polovinu z nich tvoří…

Ve Španělsku zemřelo 6528 lidí, nakažených je 79 tisíc

29.03.2020 13:33 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní…

Austrálie zpřísňuje opatření, v Asii přibylo nakažených

29.03.2020 13:18 Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k…

V Rakousku nakažených přibývá, celkem jich je přes 8500

29.03.2020 13:00 V Rakousku už druhý den po době zaznamenali nejmírnější vzestup počtu nakažených koronavirem od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama