Francie o 14 dní prodloužila stávající omezení proti koronaviru

Nárůst nových případů koronaviru ve Francii už týden zpomaluje, vrchol epidemie v nemocnicích se však podle premiéra Jeana Castexe očekává na začátku příštího týdne. Omezení pohybu a zavření obchodů zůstane v platnosti v současné podobě ještě nejméně dalších 14 dní, řekl premiér na tiskové konferenci.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Premiér Castex také uvedl, že čtvrtina všech úmrtí v zemi má spojitost s koronavirem. Tento poměr je zřejmě podobný i v Česku, jak vyplývá ze statistik pitev provedených na Ústavu soudního lékařství v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny, o kterých hovořil jeho přednosta Tomáš Vojtíšek v rozhovoru se serverem Seznam zprávy.

Francouzské nemocnice jsou podle Castexe velmi vytížené, přijmou jednoho nového pacienta každých 30 vteřin. Nový pacient na jednotku intenzivní péče je převezen každé tři minuty, 40 procent z nich jsou mladší 65 let.

Za poslední dva týdny se výrazně snížil pohyb lidí, cesty na trase práce-domov poklesly o 22 procent. Provoz metra je nižší o 55 procent. Premiér poděkoval spoluobčanům, že respektují omezení. Od 30. října policisté provedli 580.000 kontrol dodržování opatření.

Číslo R je v tuto chvíli ve Francii mezi 0,8 a 0,9. Pokud se situace nezhorší, premiér slíbil, že od 1. prosince by se opět mohly otevřít obchody. Restaurace, bary a sportoviště zůstanou zavřená za všech okolností. Vláda také schválila prodloužení platnosti dávek v nezaměstnanosti na dobu uzávěry.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 16:50 Aktualizováno Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud dnes…

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama