Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

U příležitosti šestiletého výročí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí, se dnes v Paříži v omezeném počtu sešli francouzští představitelé na neokázalém pietním obřadu, informovala agentura AFP. Jde o první připomínku útoků z ledna 2015 od doby, kdy soud v Paříži v polovině prosince vynesl rozsudky nad víc než desítkou spolupachatelů útoků.

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo
doporučujeme

Oběti útoků radikálních islamistů z ledna 2015 dnes uctila minutou ticha a položením věnců dvacítka osob, včetně vydavatele týdeníku Charlie Hebdo a karikaturisty Laurenta Sourisseaua, francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina, starostky Paříže Anny Hidalgové, bývalého prezidenta Françoise Hollanda a náboženských představitelů. Na pietě zazněla také francouzská hymna.

Účastníci průvodu, jehož velikost byla letos omezena zejména kvůli epidemii covidu-19, se nejprve shromáždili u starého sídla redakce týdeníku, kde před šesti lety dva bratři Kouachiovi zavraždili 11 lidí. Průvod se pak vydal na místo, kde dva útočníci usmrtili dvanáctou oběť, policistu Ahmeda Merabeta. Pieta byla završena před obchodem Hyper Cacher, kde rukou třetího útočníka Amédyho Coulibalyho zemřeli následující den další čtyři lidé - zaměstnanec obchodu a tři zákazníci. Coulibaly kromě toho připravil o život i policistku na jižním předměstí Paříže Montrouge.

V procesu, který ve Francii začal loni v září, bylo obžalováno 14 údajných spolupachatelů, z nichž tři jsou na útěku. Hlavního obžalovaného Aliho Rizu Polata poslal soud na 30 let do vězení. Třicetiletý trest za významný podíl na plánování útoků dostala také Coulibalyho partnerka Hayat Boumeddieneová. Byla však souzena v nepřítomnosti, neboť s dalšími dvěma obviněnými několik dnů před útokem odcestovala do Sýrie či Iráku. Trojici útočníků, bratry Kouachiovy a Amédyho Coulibalyho, policisté zastřelili.

Útokem na Charlie Hebdo začala ve Francii série atentátů, která stála život více než 250 lidí. Nová adresa týdeníku je utajovaná a časopis vynakládá ročně nemalé částky na ochranu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama