Francii digitální daň prošla, s USA se zatím dohodla

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le Maire dnes uvedl, že Francie odloží výběr digitální daně na konec roku a USA na oplátku prozatím nezavedou odvetná cla. Informují o tom agentury AP a Reuters.

Bruno Le Maire
doporučujeme

Le Maire se na tomto postupu dohodl s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském alpském středisku Davosu. Upozornil, že cílem je nyní nalézt mezinárodní řešení digitální daně v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Francouzský parlament schválil digitální daň loni v červenci. Daň má tříprocentní sazbu a týká se firem, které mají ve Francii příjmy nad 25 milionů eur (téměř 629 milionů Kč), celosvětově pak více než 750 milionů eur (téměř 19 miliard Kč).

Washington má obavy z negativních dopadů nové daně na americké technologické podniky a začátkem prosince varoval, že by v rámci odvety mohl uvalit až stoprocentní dodatečná cla na dovoz francouzského zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů (přes 54 miliard Kč) ročně, včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků.

Zavedení digitální daně plánuje také Česká republika. Vláda sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni, návrh dnes v úvodním kole podpořila také Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor.

Hospodářské noviny (HN) začátkem týdne s odvoláním na americký vládní zdroj uvedly, že Spojené státy kvůli plánované digitální dani hrozí Česku odvetou. Ministryně financí Alena Schillerová nicméně řekla, že se případné odvety USA neobává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama