Francouzi mladší 55 let dostanou po první dávce AstraZeneky druhou dávku jinou

Francouzi mladší 55 let, kteří dostali první dávku očkování od společnosti AstraZeneca, dostanou druhou dávku od jiného výrobce, uvedl dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Ve Francii se očkuje také přípravky Pfizer/BioNTech a Moderna. Véranovo rozhodnutí později potvrdil francouzský lékový úřad HAS, píše AFP.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

HAS pozastavil podávání vakcíny AstraZeneca lidem do 55 let 19. března kvůli výskytu ojedinělých případů krevních sraženin v některých evropských zemích. Od začátku února do rozhodnutí HAS zdravotníci ve Francii podali přípravek téměř 600.000 lidem, patří mezi ně i sám ministr Véran, kterému je 41 let. Ve Francii dnes také začalo vyšetřování smrti muže ve středních letech, který 22. března zemřel na následky trombózy týden po očkování přípravkem od AstraZeneky.

"Je zcela logické říct, že nedoporučujeme vakcínu AstraZeneca lidem do 55 let, než se o ní dozvíme více (...) a pokud jste již dostali první dávku a je vám méně než 55 let, nabídneme vám s odstupem 12 týdnů jinou vakcínu, která bude na bází mediátorové RNA," uvedl Olivier Véran.

Technologii mediátorové RNA používají vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna. Naopak přípravek AstraZeneca je vektorová vakcína, která je vyrobena z viru.

Pro používání vakcíny AstraZeneca jen pro určité věkové skupiny se rozhodly i další země. V Británii se s ní očkují jen lidé nad 30 let, v Německu nad 60 let a ve Švédsku nad 65 let, připomíná AFP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama