Francouzi na poslední chvíli prchají z Paříže kvůli chystanému lockdownu

Pařížané dnes prchají z města poté, co ve čtvrtek francouzský premiér Jean Castex vyhlásil kvůli špatné epidemické situaci přísnou uzávěru v několika francouzských departementech a regionu Ile-de-France, kde leží hlavní město. Píše o tom deník Le Figaro. Lidé neztráceli čas a rezervovali si jízdenky na vlak, než v pátek večer vstoupí opatření v platnost.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Na webu největšího vlakového dopravce SNCF jsou již mnohé dnešní spoje z Paříže vyprodané. Žádané jsou například linky do Bordeaux, Lyonu, Brestu, La Rochelle, Nantes nebo Biarritzu. Kvůli velkému zájmu ceny některých zbývajících míst vyletěly prudce nahoru a snadno se pohybují nad částkou 100 eur (asi 2600 Kč). Společnost SNCF ve vyjádření pro rádio RTL potvrdila, že se na velký zájem o dnešní spoje připravovala.

Také silnice v regionu Ile-de-France byly dnes ráno velmi vytížené. Podle serveru, který monitoruje dopravu v regionu, bylo před osmou hodinou v oblasti hlášeno 190 kilometrů dopravních zácp, což je o několik desítek kilometrů více, než je obvyklé. V poslední době byla situace na tamních silnicích navíc spíše klidná.

I v minulosti vedla ve Francii oznámení omezení pohybu k podobným situacím. Během první uzávěry loni v březnu byli Francouzi svědky exodu obyvatel z Paříže a dalších velkých měst. Tehdy k odjezdu motivovalo i uzavření škol a hezké počasí, svoji roli sehrál i strach z neznámého. Hlavní město tehdy mezi 10. a 26. březnem opustila téměř čtvrtina lidí. Během druhé uzávěry vyhlášené v listopadu, která byla méně přísná, byl tento fenomén o něco slabší. Tentokrát jsou oznámená omezení ještě pružnější než dříve.

Během nadcházející čtyřtýdenní uzávěry musí v dotčených oblastech zůstat uzavřená většina obchodů, školy naopak zůstanou otevřené. Během dne smí lidé chodit ven na procházky nebo za sportem, ale musí zůstat v okruhu deseti kilometrů od domova. Lidé by také měli pracovat z domova nejméně čtyři dny v týdnu.

Tato přísnější opatření se týkají kromě regionu Ile-de-France také Hauts-de-France, Seine-Maritime a Eure na severu země a departementu Alpes-Maritimes na jihovýchodě Francie. Na celém území Francie se od soboty ale zkrátí noční zákaz vycházení, nově bude začínat v 19:00.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama