Greta Thunbergová je zpět. V době covid-19 obrátila pozornost na ochranu dětí

Greta Thunbergová, švédská aktivistka usilující o důslednější boj proti klimatickým změnám, obrátila v době krize způsobené koronavirem svou pozornost k lepší ochraně dětí před nákazou. Podpořila totiž nákup mýdla, ochranných roušek, rukavic a dalších hygienických pomůcek, napsala dnes agentura Reuters.

Greta Thunbergová
doporučujeme

Thunbergová (17) podle agentury AFP věnovala 200.000 dolarů (téměř pět milionů korun), které v minulosti vybrala na boj se změnami klimatu, Dětskému fondu OSN (UNICEF).

"Stejně jako klimatická krize je i pandemie nemoci covid-19 krizí práv dětí," řekla mladá Švédka v prohlášení, které vydala při zahájení kampaně, do níž se zapojila společně s jednou dánskou nadací zaměřenou na potírání chudoby. "Nyní nebo v dlouhodobějším horizontu (tato krize) dopadne na všechny děti, ale zranitelné skupiny budou zasažené nejvíce," uvedla také Thunbergová.

Reuters připomíná, že OSN nedávno zveřejnila zprávu, podle níž pandemie způsobená koronavirem sice neměla na děti velký zdravotní dopad, nicméně následná ekonomická krize může letos vést k dalším statisícům dětských úmrtí. Do extrémní chudoby se může propadnout dalších 66 milionů dětí, zatímco loni se jich se zásadním nedostatkem potýkalo 386 milionů.

Greta Thunbergová peníze UNICEF věnovala prostřednictvím nadace nesoucí její jméno. Založila ji v únoru za účelem boje proti změnám klimatu.

Dívka ze Švédska na sebe upoutala pozornost v roce 2018 protesty před sídlem tamního parlamentu. Od té doby se z ní stala osobnost známá na celém světě. Se svým poselstvím, v němž politiky obviňuje, že nedělají dost pro záchranu planety před ekologickou katastrofou, vystoupila na půdě OSN nebo na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko hlásí rekordní nárůst nakažených, znovu se zavádí některá…

11.07.2020 21:58 Aktualizováno Chorvatsko dnes oznámilo svůj dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem…

Polské Slezsko pátrá po pumě, bývalý voják s ní utekl do lesů

11.07.2020 19:21 Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se…

Francouzské ženy se bouří. Vadí jim jména některých nových ministrů

11.07.2020 18:52 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron se opět dostal do nemilosti. Po demonstracích Žlutých vest si…

Trzaskowski si stěžuje na nenávist i média. Televize ho má za kandidáta…

11.07.2020 14:04 V neděli se uskuteční napínavé druhé kolo polských prezidentských voleb, v nichž se ukáže, zda se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy