Greta Thunbergová vrací úder: Trumpovi poradila klid a návštěvu kina

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová na twitteru v napjatých dnech po dosud nerozhodnutých amerických prezidentských volbách vyzvala prezidenta Donalda Trumpa ke klidu a doporučila mu, aby si zašel do kina. Obrátila tím proti němu jeho dřívější výpad z konce loňského roku, kdy šéf Bílého domu totéž radil právě nezletilé Švédce krátce poté, co ji časopis Time vyhlásil osobností roku.

Greta Thunbergová
doporučujeme

Thunbergová reagovala na jeden z Trumpových příspěvků, v němž prezident volá po zastavení sčítání hlasů v některých klíčových státech, kde ztrácí svůj předchozí náskok na svého demokratického soka Joea Bidena. Trump tvrdí, že sčítání provázejí podvody, pro což však nejsou žádné důkazy.

Soudy již zamítly řadu žalob jeho týmu, jimiž Trump napadal legitimitu volebního procesu. Republikán má přitom podle současných výsledků menší šanci na vítězství než Biden. Řada médií i pozorovatelů prezidentův postup odsuzuje s tím, že podrývá hodnověrnost amerického demokratického procesu.

"Tak směšné. Donald musí zapracovat na svém problému se zvládáním hněvu a pak si zajít s kamarádem na nějaký dobrý starý film! Klid Donalde, klid!" napsala Thunbergová, která v podstatě jen zaměnila svoje jméno za Trumpovo v prezidentově původním příspěvku z prosince.

Vyjádření 17leté ekologické aktivistky vzbudilo u dalších uživatelů sociální sítě velkou odezvu. Přes 1,3 milionu lidí již označilo, že se jim líbí, což je několikanásobně více "lajků", než nasbíralo Trumpovo původní sdělení.

Republikánský prezident se s Thunbergovou neshoduje ohledně toho, jaké kroky by měly státy podnikat v boji s klimatickými změnami. Ve středu například Spojené státy oficiálně opustily pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015, která podle Trumpa nebyla výhodná pro americké hospodářství. Thunbergová přitom před volbami veřejně podpořila prezidentova soupeře Bidena, který po volbách oznámil, že v případě svého vítězství hned v den inaugurace požádá o návrat k dohodě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa musí mít vlastní politickou strategii. Jinak bude míčem pro hru…

24.11.2020 16:00 Evropa může očekávat od zvolení demokrata Joea Bidena novým americkým prezidentem zlepšení vztahů…

Pařížští policisté během evakuace tábora bili a kopali migranty, je…

24.11.2020 15:53 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil interní policejní vyšetřování pondělního zákroku…

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 14:04 Aktualizováno Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Evropská komise má šestou smlouvu na vakcínu proti covidu, Moderna dodá až…

24.11.2020 13:53 Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama