Hackeři napadli server rakouské ÖVP, ukradli interní dokumenty

Rakouská lidová strana (ÖVP) se stala obětí kyberútoku během kampaně před předčasnými parlamentními volbami, které se uskuteční 29. září. Strana nechala prověřit své IT systémy poté, co byly v uplynulých dnech zveřejněny interní dokumenty o jejím financování a sponzorských darech, napsala agentura APA.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Formaci vede bývalý kancléř Sebastian Kurz, jehož kabinet na jaře ztroskotal na politickém skandálu koaliční pravicové nacionalistické strany Svobodných.

Lidovecké vedení dnes oznámilo výsledky vyšetřování úniku informací do médií: ÖVP čelila cílenému hackerskému útoku a falšování dat, které měly vnější původ. Neprovedl jej tedy člověk zevnitř.

"Na server lidové strany zaútočili hackeři s cílem ukrást, umístit, pozměnit a zfalšovat data. Není to útok pouze na lidovou stranu, nýbrž útok na demokratický systém," řekl Sebastian Kurz s tím, že strana o případu informovala kontrarozvědku.

Rakouská média začátkem týdne s odvoláním na interní stranické dokumenty informovala, že lidovci úmyslně překračují výdajový strop pro financování předvolební kampaně. Účetní strany toho docílili tak, že mnohé náklady deklarovali jako s kampaní nesouvisející.

Koncem srpna publikoval deník Der Standard zjištění, že miliardářka Heidi Goëssová-Hortenová věnovala straně v uplynulých letech miliony eur. Účetní pravděpodobně ve snaze sponzoring zakrýt rozdělili dar na menší transakce po 50.000 eurech (1,3 milionech korun), což je nejvyšší částka, kterou strany ještě nemusí hlásit rakouskému účetnímu dvoru. Informace listu rovněž vyplynuly z analýzy interních dokumentů strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyklizení oblíbené hospody v Berlíně vyvolalo protesty, zasahovala policie

07.08.2020 11:12 Při protestech proti nucenému vyklizení oblíbené berlínské hospody, jejíž majitelé se odmítli…

Koronavirus v Německu: Počet nově nakažených je nejvyšší od května

07.08.2020 10:56 V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7.…

Slovinsko opět zavádí pro Čechy povinnou karanténu, tranzit je možný

07.08.2020 08:48 Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy…

Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo…

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama