Heiko Maas přijel do Bratislavy. Ocenil touhu po svobodě v Bělorusku i někdejší ČSSR

Svoboda a dobrý život patří mezi základní potřeby člověka. Řekl to dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas v Bratislavě, kterou navštívil v den 52. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Šéf německé diplomacie zdůraznil, že to platí i pro lidi v dnešním Bělorusku, kde se konají demonstrace proti režimu sporně znovuzvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Touha po svobodě a dobrém životě je základní potřebou mnoha lidí," řekl Maas. "To platí i dnes pro lidi v Bělorusku, kteří požadují změny ve své zemi," citovala německého sociálního demokrata agentura DPA.

Excellent meeting with ?? minister @HeikoMaas. Targeting projects of bilateral cooperation, economic recovery, @EU2020DE, challenges for the EU afte COVID-19 crisis, situation in #Belarus and transatlantic relations. ?? and ?? are strategic partners. pic.twitter.com/umT76hdOZb

— Ivan Korcok (@IvanKorcok) August 21, 2020

Srovnávat tehdejší dobou s dneškem je však obtížné, připustil Maas. Pražské jaro 1968 podle něj bylo "jedinečnou a nesrovnatelnou událostí", která fascinovala celou Evropu.

Demonstrantům v Bělorusku Maas vyjádřil uznání. "V posledních dnech ukázali mimořádnou odvahu a mimořádně působivým způsobem o sobě dali slyšet," ocenil Maas protestující. Jako příklad osobní odvahy vyzdvihl i běloruského velvyslance v Bratislavě Ihara Ljaščeňu, který v poselství na videu vyjádřil solidaritu s demonstranty ve své vlasti a poté se vzdal funkce.

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok se vyslovil pro zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do řešení situace v Bělorusku. Přirozenou úlohou organizace je podle něj právě řešení takových konfliktů.

Na základě novinářských dotazů se Maas vyjádřil také k případu náhle ochořelého ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Podle Maase je velmi obtížné posoudit, zda je pravda, že medicínské důvody hovoří proti transportu Navalného do Berlína. Potvrdil však, že nadále platí nabídka Berlína pacienta léčit v Německu.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Podle své mluvčí byl patrně otráven. Dnes ráno na omském letišti přistálo německé letadlo, které mělo Navalného dopravit k léčení do Berlína. Krátce před tím ale ruští lékaři uvedli, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný.

Heiko Maas se dnes v Bratislavě setkal také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérem Igorem Matovičem.

Související

Antony Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským "provokacím" vůči Ukrajině.

Více souvisejících

Heiko Maas Slovensko Srpen 1968 Bělorusko Ivan Korčok Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 34 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy