Heiko Maas přijel do Bratislavy. Ocenil touhu po svobodě v Bělorusku i někdejší ČSSR

Svoboda a dobrý život patří mezi základní potřeby člověka. Řekl to dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas v Bratislavě, kterou navštívil v den 52. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Šéf německé diplomacie zdůraznil, že to platí i pro lidi v dnešním Bělorusku, kde se konají demonstrace proti režimu sporně znovuzvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Heiko Maas
doporučujeme

"Touha po svobodě a dobrém životě je základní potřebou mnoha lidí," řekl Maas. "To platí i dnes pro lidi v Bělorusku, kteří požadují změny ve své zemi," citovala německého sociálního demokrata agentura DPA.

Srovnávat tehdejší dobou s dneškem je však obtížné, připustil Maas. Pražské jaro 1968 podle něj bylo "jedinečnou a nesrovnatelnou událostí", která fascinovala celou Evropu.

zdroj: YouTube

Demonstrantům v Bělorusku Maas vyjádřil uznání. "V posledních dnech ukázali mimořádnou odvahu a mimořádně působivým způsobem o sobě dali slyšet," ocenil Maas protestující. Jako příklad osobní odvahy vyzdvihl i běloruského velvyslance v Bratislavě Ihara Ljaščeňu, který v poselství na videu vyjádřil solidaritu s demonstranty ve své vlasti a poté se vzdal funkce.

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok se vyslovil pro zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do řešení situace v Bělorusku. Přirozenou úlohou organizace je podle něj právě řešení takových konfliktů.

Na základě novinářských dotazů se Maas vyjádřil také k případu náhle ochořelého ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Podle Maase je velmi obtížné posoudit, zda je pravda, že medicínské důvody hovoří proti transportu Navalného do Berlína. Potvrdil však, že nadále platí nabídka Berlína pacienta léčit v Německu.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Podle své mluvčí byl patrně otráven. Dnes ráno na omském letišti přistálo německé letadlo, které mělo Navalného dopravit k léčení do Berlína. Krátce před tím ale ruští lékaři uvedli, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný.

Heiko Maas se dnes v Bratislavě setkal také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérem Igorem Matovičem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

V Itálii ukradli relikvii s krví papeže Jana Pavla II.

24.09.2020 15:52 V italské Umbrii ukradli relikvii, která obsahovala krev papeže Jana Pavla II. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama